Simple functors of admissible linear categories
Uygun doğrusal kategorilerin basit izleçleri
- Tez No: 335637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LAURENCE BARKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Degişmeli ve birim elemanlı bir halka uzerine tanımlı uygun kategorileri inceleyecek ve Barker-Boltje tarafndan ispatlanmış olan basit dogrusal izleçlerin sınıflandırılması teoremini göstereceğiz. Bu teorem basit doğrusal izleçler ile doğrusal kategorilerin çekirdekleri arasında bire bir eşleme olduğunu söyler. Ardından bu teoremi Bouc tarafından tanımlanmış olan ikili etki izleçlerini sınıflandırmada kullanacağız. Son olarak, bu teorem ile sonlu degişmeli p-öbekleri kategorisinin n'inci izlecinin görüntüsünün, kuvveti p^n'den buyuk olan öbeklerde sıfırdan farklı olduğunu ispatlayacağız.
Özet (Çeviri)
We review the notion of an admissible R-linear category for a commutative unital ring R and we prove the classi cation theorem for simple functors of such a category by Barker-Boltje which states that there is a bijective correspondence between the seeds of linear category and simple linear functors. We also review the application of this theorem by Bouc to the biset category by showing that the biset category is admissible. Finally, we classify the simple functors for the category of nite abelian p-groups and show that, for a natural number n, the n-th simple functor is non-zero on precisely the groups which have exponent at least p^n.