Exciton transfering macrocrystals of colloidal quantum dots
Kuvantum noktacıkları gömülü makrokristallerde ekziton transferi
- Tez No: 335645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ VOLKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Optoelektroniğin yanı sıra tıp ve biyoloji alanlarında ışınımsız enerji transferi için ışıyıcılar, optik teknikler ve cihazlardaki son gelişmeler ile ışınımsız enerji transferini kullanan uygulamalarda artan bir ilgiye yol açtı. Geleneksel ışıyıcıların yerini alan, kolloidal kuvantum noktacıkları ışınımsız enerji transferini temel alan uygulamaların ışıma özelliklerini geliştirdi. Bu, geleneksel ışıyıcılara göre geniş soğurma, daha kolay kullanım ve üretim ile yüksek kuvantum verimliliğinde daha dar, ayarlanabilen ışımayla çalışılmasına olanak tanımıştır. Yeni keşfedilen bir teknik olan kuvantum noktacıklarının çeşitli tuzların makrokristallerinin içine gömülümü, kolloidal kuvantum noktacıklarının işlenebilirliğini, ışığa karşı kararlılığını ve dayanıklılığını geliştirmiştir. Bu tez, ışınımsız enerji transferinde gelişen bu özelliklerden faydalanmak için, ışınımsız enerji yoluyla ekziton transferi için makrokristalleri önermiş, makrokristallerin üzerinde çalışmış ve ışınımsız enerji transfer mekanizmasını göz önüne alarak makrokristaller üretmiştir. Kuvantum noktacıkları gömülü bu makrokristallerin tasarımı güçlü bir enerji transferini çalışır kılmıştır. Deneysel olarak ölçülen enerji transferi dikkatli optimizasyonlar neticesinde %51? e ulaşmıştır. Ayrıca, bu melez yapılar makrokristallerin içerisinde toplanan kuvantum noktacıkları için, kuvantum noktacıklarının dağılımının enerji transferine bağlılığının gözlenmesine izin vermiştir. Bu tezdeki sabit durum ve zaman çözümlemeli ölçümler, kuvantum noktacıkları gömülü makrokristallerin, çeşitli ışınımsız enerji transferi ile ilgili uygulamalarda, kuvantum noktacıklarının yerini alabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
For nonradiative energy transfer (NRET) in the field of medicine and biology as well as optoelectronics, recent advances in the fluorophores, and optical techniques and devices have led to greatly increased interest in applications employing NRET in the past decade. Replacing traditional fluorophores, colloidal quantum dots have flourished the fluorescence properties of NRET-based applications. This has also given rise to working with narrower tunable emission at a higher quantum yield with broadband absorption, and easier handling and fabrication compared to those of traditional fluorophores. A newly discovered technique, QD incorporation into macrocrystals of various salts, has enhanced the processability, photostability and robustness of these colloidal QDs. To benefit from these enhanced properties for NRET, this thesis proposed and studied macrocrystals for exciton transfer via NRET and fabricated those considering NRET mechanism. The design of these QD-embedded macrocrystal structures has enabled strong energy transfer. The experimentally measured energy transfer reached ~51%, which was obtained with careful optimization. Moreover, these hybrid structures have allowed for the observation of the QD distribution dependence of the transfer efficiency for the QDs wrapped inside macrocrystals. The steady state and time-resolved measurements in this thesis revealed that QD-incorporated macrocrystals can possibly take place of QDs in various NRET-related applications.