Macrocrystals of semiconductor nanocrystals for light emitting diodes
Işık yayan diyotlar için yarıiletken nanokristaller içeren makrokristaller
  1. Tez No: 335644
  2. Yazar: HALİL AKCALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ VOLKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde dünya genelindeki enerji tüketimi hızla artmakta ve aydınlatma bu tüketimin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Kullanılan ışık kaynaklarının başlıca florasan lambalara dayanması, son zamanlarda beyaz ışık yayan diyotlar üzerindeki verimlilik ve renk kalitesindeki ilerlemeler katı hal aydınlatma technolojisinin verimlilik ve ışık kalitesi açısından sahip olduğu potansiyeli açıkça göstermektedir. Günümüz beyaz ışık yayan diyot teknolojisinde en gelecek vaat eden yaklaşımlardan birisi renk dönüştürme metodudur. Son birkaç senede kontrol edilen ve üstün optik özellikleri ile kuantum noktacıklar renk dönüştürme teknolojisinde yeni bir sınıf ortaya çıkarmış ve çeşitli prototipleri ve ticari ürünleri ortaya çıkmıştır. Son zamanlarda yeni olarak kuantum noktacıkları içeren makrokristaller keşfedilmiş ve bu tezde bu kuantum noktacıklar içeren farklı makrokristal yapılar araştırılmış ve ayrıca bu malzemelerin beyaz ışık yayan diyotlar için uygulamaları gösterilmiştir. Bu kuantum noktacık içeren makrokristaller suda çözünen kuantum noktacıkların varlığında iyonik kristallerin oluşturulması ile elde edildi. Böylece, kuantum noktacıklarının iyonik kristallerin içerisinde korunması ile kuantum noktacıkların kararlığı arttırılmış ve ayrıca toz haline getirilerek ticari kaplama malzemelerinden faydalanan günümüz LED teknolojisine yüksek tümleştirilebilirlik kazandırmıştır. Bu tez ayrıca yüksek renk dönüşüm indeksi, düşük korele renk sıcaklığı, optik ışımanın yüksek aydınlatma verimliliği özelliklerini barındıran yüksek kalitede beyaz ışık elde edilebilirliğini göstermek için beyaz ışık yayan LED?lerin renk analizi çalışmasını da içermektedir.
Özet (Çeviri)
Worldwide energy consumption is rapidly increasing and general lighting constitutes an important portion of it. By considering most of the lighting sources to rely on fluorescent lamps today, solid-state lighting has a great potential especially with recent advances on efficiency and color quality of white light-emitting diodes (LEDs). One of the most promising approaches for the current white LED technology is based on the use of color-conversion materials. In recent years semiconductor nanocrystal quantum dots (NQDs) have arisen as an important class of color-convertors because of their tunable and superior optical properties and today there are various prototypes and commercial products. Recently, a new material system involving macrocrystals of NQDs has been introduced. In this thesis, different types of NQD macrocrystals are developed and studied for the white LED application. These macrocrystals of NQDs are produced by forming ionic salts in the presence of water soluble NQDs. This enhances the stability of NQDs wrapped in salt solids and allows for high integration capability in powder form to current LED technology employing commercial encapsulants. This thesis also includes a colorimetric study of white LEDs using such macrocrystals of NQDs to demonstrate high-quality white light with high color rendering index, low correlated color temperature, and high luminous efficacy of optical radiation.