Türkiye'deki işçi sağlığı ve iş güvenliğinin ABD ile kıyaslanması üzerine bir araştırma
A research to compare Turkey's occupational health and safety conditions with USA
  1. Tez No: 335654
  2. Yazar: YASEMİN ALAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. MURAT KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsanların ihtiyaçlarını karşılamaya başladıkları ilk günden beri çalışmak bir zorunlukluk haline gelmiştir. Zaman içerisinde gelişen teknoloji ve sanayi ile çalışılan işler daha tehlikeli ve can güvenliğini tehlikeye atar duruma gelmiştir. İnsan hayatının daha da önem kazanmaya başlamasıyla işçi sağlığı ve iş güvenliği konusu daha da önem kazanmıştır. Buna rağmen iş güvenliği günümüzde de halen işverenlerin gerekli özeni göstererek uygulamamaları, işçilerin bana bir şey olmaz yaklaşımı yada olduktan sonra ki Takdiri ilahi düşüncesi nedeniyle yeterince gündem de kalamayan ve gereken önemi alamayan bir konu olmuştur. Türkiye?de yaklaşık son 10 yılda işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu gelişmelerin en önemlisi 2003 yılında çıkan 4857 sayılı İş Kanunu ve bu kanun kapsamında çıkarılan işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yönetmelikler olmuştur. 2012 yılından itibaren kanun değişikliğine gidilerek 6331 sayılı İş kanunu aşamalı olarak yürürlüğe getirilmiştir. 4857 sayılı kanunun bazı maddeleri 6331 sayılı kanun tam anlamıyla yürürlüğe girene kadar kullanılmaya devam edilmektedir. Türkiye?de yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıklarının sayısını düşürmeyi hedefleyen bu düzenlemelerin, bir çok işyerinin yeniden organize olmasını gerektireceği görülmüştür. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusu, dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri (ABD)de de üzerinde titizlikle durulan bir konu olmuştur. ABD?de 1970de OSHA (Occupational Safety and Health Administration İşçi sağlığı ve iş güvenliği kurulu)nın kurulması ile beraber işçilerin işyerinde güvenliklerinin korunması yasal zorunluluk haline getirilmiştir. OSHA bunun sağlanması için çeşitli yönetmelikler yayınlamış ve bunların ihlali halinde işverenlere ağır cezalar dağıtılmasına dayalı bir sistem oturtmuştur. Sonuçta da OSHA standartlarının faydaları kaza oranlarında ki düşüşlerle görülmüştür. (Örnek: BLS istatistiklerine göre son 10 yılda %30 oranında iş kazalarında düşüş gözlenmiştir) Bu tezde, Türkiyenin işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından bulunduğu durum, yürürlükte olan yönetmelikler, ilgili kurumlar ve yapılan uygulamalar incelenmiştir. Ayrıca gelecekte bu konuda neler yapılması gerektiği, ABD deki örnek uygulamalarla anlatılarak, ülkemizle kıyaslama fırsatı sunulmuştur. Türkiye ` de mevcut durum da bulunan işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunun, bu konuda oldukça gelişmiş olan A.B.D. deki O.S.H. (Occupational Safety and Health ) hareketi ile kıyaslamak, eksiklerini tespit etmek ve Dünya standartları seviyesine ulaşmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupation is a necessity for mankind since humanity started living in a society and every individual required to provide for themselves and their families. Technological and industrial developments created more dangerous and difficult to work jobs which also threatens the safety of workers. With increasing value of human life in civilized societies, occupational health and safety also gained great importance. However, occupational safety still could not get enough attention and importance due to inadequate attention of employers, reckless behaviors of employees while on duty and Gods will approach of employees in case of incidents. Occupational health and safety can be defined as taking necessary measures to prevent occupational accidents and diseases, and to create safe and healthy work environment. In last 10 years, important improvements are made in Turkey on occupational health and security. The most important one of these improvements is Labour Act of Turkey (numbered 4857) which is put into effect in 2003, together with additional occupational health and safety regulations. Today, new Labour Act of Turkey (numbered 6331) is being put into effect partially since 2012. Some parts of Labour Act 4857 will be in effect until Labour Act 6331 is completely in effect. New regulations targeting to reduce the number of occupational accidents and diseases require many working places to be re-organized. The subject of occupational health and safety is highly emphasized in the United States of America (USA) like in many developed countries. Maintaining the safety of employees has become obligatory in the USA especially after the establishment of the Occupational Safety and Health Administration (OSHA) in 1970. The OSHA published several regulations to maintain the safety of employees and established a system which heavily fines the violators of these regulations. As a result, there is a %30 decrease in occupational accidents in last 10 years according to BSL. This thesis will examine the state of Turkey on the subject of occupational health and safety, the acts in effect, related institutions and implementations. In addition, it will argue about what should be done in the future in Turkey by examining example implementations in the USA and compare the state of subject with Turkey. The purpose of this thesis is to compare the state of Turkey in occupational health and safety issue with highly developed Occupational Safety and Health movement in the USA, to find out deficiencies in Turkey and to make a contribution in the way to meet world standards in occupational health and safety standards.