Real time physics-based augmented fitting room using time-of-flight cameras
Uçuş zamanı kameraları kullanan gerçek zamanlı fizik tabanlı arttırılmış giyinme kabini
- Tez No: 335663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜDÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde gerçek zamanlı fizik tabanlı bir artırılmış giyinme kabini ortamı için bir çalışma çerçevesi önerilmektedir. İnsan avatarı ve kıyafet için gerekli üç boyutlu modeller özel sınırlar çerçevesinde modellenmiştir. Bu modeller daha sonra bir derinlik alıcısı tarafından takip edilen bir kullanıcıdan alınan girdi ile gerçek zamanlı olarak hareket ettirilmektedir. Simülasyon kalitesini arttırmak amacı ile hareketler çeşitli filtrelerden geçirilmektedir. Eylemsizlik, dış kuvvetler ve çarpışma gibi dış etkenler kıyafet modeline uygulanmaktadır. Avatar ve kıyafet modelleri, kullanıcının boyutlarına göre özelleştirilebilir. Sistem üst kalite bir kişisel bilgisayar üzerinde gerçek zamanlı olarak gerçekçi görüntüler oluşturarak çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a framework for a real-time physically-based augmented cloth fitting environment. The required 3D meshes for the human avatar and apparels are modeled with specific constraints. The models are then animated in real-time using input from a user tracked by a depth sensor. A set of motion filters are introduced in order to improve the quality of the simulation. The physical effects such as inertia, external and forces and collision are imposed on the apparel meshes. The avatar and the apparels can be customized according to the user. The system runs in real-time on a high-end consumer PC with realistic rendering results.