Performance modeling of communication networks offered with a mixture of persistent TCP and UDP flows
Sürekli ve karma TCP ve UDP akışları ile beslenen iletişim ağlarının performans modellemesi
  1. Tez No: 335667
  2. Yazar: GÖKHAN ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sürekli TCP ve UDP akışları içeren, sınıf başına kuyruklamayı destekleyen ve sınıflar arasında ise Açık Çevrimsel Sıralı (DRR) çizelgeleme yapan ağları karakterize etmek için sönümlü sabit nokta iterasyonları önerilmektedir. Özellikle iki sınıf içeren durumlar çalışıldı. Bu sınıflardan birinde UDP trafiği için kuyruktan düşürme kuyruk yönetimi öngörüldü. TCP trafiğine yönelik diğer sınıf için ise Aktif Kuyruk Yönetimi (AQM) kullanıldı. Önerilen analiz metodunun verimliliğini doğruulamak için geniş çaplı NS3 simulasyonları yapıldı. Ayrıca, önerilen sabit noktalı algoritma kullanılarak çoktan bire iletişim tekniğinin daha konvansiyonel bire bir iletişim tekniğine göre kazancı değişik senaryolarda irdelendi.
Özet (Çeviri)
A damped fixed-point approximation is proposed to characterize the throughput of persistent TCP and UDP flows in a network of router links supporting per-class queuing and Deficit Round Robin (DRR) scheduling among classes. In particular, we study the case of two classes where one of the classes uses drop-tail queue management and is intended for UDP traffic. The other class targeting TCP traffic is assumed to use Active Queue Management (AQM). The effectiveness of the proposed analysis method in this scenario is validated by extensive NS3 simulations. Moreover, we study, using the proposed fixed-point algorithm, the potential gain of employing the many-to-one communications paradigm with respect to the conventional one-to-one communications in which a client downloads a specific content from one server only.