Supply chain coordination with different objectives
Farklı objektiflerle tedarik zinciri koordinasyonun incelenmesi
- Tez No: 335668
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİM KOHEN ERKİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Klasik tedarik zincirinde her bir parti kendi yararına olacak şekilde davranma eğilimindedir, bu durum tedarik zincirinin toplam performansına zarar vermektedir. Değişik kontratlar uygulayarak, her bir partinin hedefinin tedarik zinciriyle paralel olmasını sağlayarak tedarik zincirinin toplam performansının en iyilenmesine tedarik zinciri koordinasyonu denilmektedir. Gazeteci çocuk problemi için koordinasyonun sağlanıp sağlanmadığı literatürde tedarik zincirindeki partilerin hedef fonksiyonlarının beklenen karı en iyilemek varsayımı şartıyla incelenmektedir. Bu çalışmada klasik literatürden farklı olarak tedarik zinciri partilerinin hedef fonksiyonları; belirli bir kar miktarına ulaşma ihtimalini en iyileme, beklenen yatırım oranını en iyileme ve belirli bir yatırım oranına ulaşma ihtimalini en iyileme olarak alınmıştır. Çalışılan kontrat tipleri ise toptan satış fiyatı üzerinden yapılan kontratlar, satılmayan malların geri alımına ilişkin kontratlar ve alıcının sattığı her üründen elde ettiği karın belli yüzdesini tedarikçiye vermesine ilişkin kontratlardır. Bu tezde, belirli şartların sağlanması durumunda bazı kontratların bazı hedef fonksiyonları için tedarik zinciri koordinasyonunu sağlayabileceğini; bazı kontratların ise bazı hedef fonksiyonları için tedarik zinciri koordinasyonunu hiçbir şekilde sağlayamayacağı açığa çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a typical supply chain, each party tries to optimize his/her own objective that causes the poor total supply chain performance. By contracting on a set of transfer payments, each firm?s objectives become aligned with the supply chain?s objective, which is called coordination; hence the optimal result for the supply chain can be achieved. In the literature, common treatment to supply chain coordination for the newsboy problem is to analyze the system under the assumption that the objectives? of the parties are expected profit maximization, however the real life observations show that this might not be the case. Hence, this assumption is relaxed and the supply chain coordination is studied when the objectives? of the parties are different than the expected profit maximization, which are probability maximization of reaching a target profit, expected rate of investment maximization and the probability maximization of reaching a target rate of investment under the wholesale price, buy back and the revenue sharing contracts. This thesis reveals that under the assumption of compliance, the coordination is possible for some contract types and the objectives if some conditions are satisfied, however some contracts cannot coordinate the channel for some objectives no matter what the conditions are.