İstanbul'daki tarihi vapur iskelelerinin dış cephe aydınlatması açısından değerlendirilmesi ve Ortaköy Vapur İskelesi örneği
Analysis of the historical piers in Istanbul in terms of facade lighting and case study of Ortaköy Pier
  1. Tez No: 335692
  2. Yazar: BURCU ALİŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPİN KÖKNEL YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tez çalışmasında İstanbulda bulunan tarihi vapur iskelelerinin dış cephe aydınlatma tasarımı ilkeleri açısından değerlendirilmesine yönelik bir yöntem oluşturulmuş ve örnek bir uygulama olarak Ortaköy vapur iskelesi ele alınmıştır. İlk olarak İstanbul?da bulunan vapur iskelelerinin tarihçeleri, işlevsel ve mimari özellikleri hakkında araştırmalar yapılmıştır. Yapıldıkları döneme göre tarihi nitelikte olan iskeleler belirlenmiştir. Belirlenen bu iskeleler, işlevsel durumlarına göre değerlendirme için oluşturulan tabloya göre değerlendirilmiştir. En yüksek puanı alan iskeleler bir sonraki aşamada iskelelerin mimari durumlarına göre değerlendirilmesi için oluşturulmuş olan tabloya göre değerlendirilmiş ve böylece bu değerlendirmede en yüksek puanı alan yapılar, aydınlatma yönünden önemli tarihi vapur iskeleleri olarak belirlenmiştir. Bunların sonucunda dış cephe aydınlatma konusu ile ilgili yapılan araştırmalar ışığında dış cephe aydınlatması açısından incelenecek kriterlere göre değerlendirme tabloları oluşturulmuştur. Örnek bir uygulama olarak ilk değerlendirme sonuçlarından elde edilen iskelelerden biri olan tarihi Ortaköy vapur iskelesi oluşturulan bu tablolara göre dış cephe aydınlatması açısından değerlendirilmiştir. Yapılan bu değerlendirmeler göz önünde bulundurularak, Ortaköy vapur iskelesi için Dialux aydınlatma simülasyonu programı yardımıyla mevcut tasarımın iyileştirildiği ve karşılaşılan sorunların giderilerek farklı aydınlatma çözümlerinin üretildiği dış cephe aydınlatması önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study a method to analyze facade lighting designs of the historical piers that are located on İstanbul?s costlines was developed. The developed method is expected to become a guide in order to help improving the facade illumination of piers, as well as bringing out the architectural features, and social and historical importance of these buildings. The history and the functional and architectural features of the piers on İstanbul?s coastlines were investigated. After investigations were made, the research studies were done in order to determine the piers with the quality of being historic. A checklist was prepared to analyze these historical piers according to their functional features and to determine the piers which are used for the sea transportation actively. The other checklist was prepared in order to determine the historical piers exemplifying and having the exact architectural features of the period they were built. New checklists were prepared in terms of the facade lighting requirements and criteria. Lastly, the facade lighting of Ortaköy pier was analyzed according to these checklists. Later, Ortaköy pier was modelled respecting its structural and architectural features using Dialux 4.11 lighting simulation software. Facade lighting simulations were done, and selected facade lighting designs were suggested for Ortaköy pier, considering the analysis have been made before.