Konum mahremiyeti sağlayan bir RFID protokolünün analizi ve gerçeklenmesi
Analysis and implementation of an RFID protocol which provides location privacy
- Tez No: 335726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDDIKA BERNA ÖRS YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu Yüksek Lisans tezi kapsamında Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) sistemlerinin konum mahremiyeti (location privacy) üzerinde durulmuştur. Tez kapsamında öncelikli olarak RFID?de sunulan mevcut protokollere ilişkin güvenlik ve mahremiyet analizleri yapılmış, bunlarda görülen eksiklikler kapatılarak yeni bir protokol ortaya atılmıştır. Bu protokolun ortaya atılmasındaki temel motivasyon ise konum mahremiyeti sağlayan bir RFID protokolü ortaya çıkarmaktır. Protokolün en iyi çalışacağı donanım platformunun belirlenmesi adına üç farklı mikrodenetleyici üzerinde çeşitli gerçeklemeler yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Ardınan ortaya atılan protokol, fiziksel olarak gerçeklenen bir RFID sisteminde analiz edilmiştir. Bu analizlerle de anlaşılacağı üzere, teorik ve pratik anlamda konum mahremiyeti sağlayan bir RFID protokolu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Location privacy of the Radio Frequency Identification (RFID) systems are selected as the focus area in this Master's thesis. In the scope of this thesis, current RFID protocols are analyzed and by improving the current protocols, a new protocol has been proposed. The most important motivation behind the new protocol is creating a realistic RFID protocol which provides location privacy. Implementations and comparisons are made on three different microcontroller family to decide which hardware platform is the most efficient for the protocol. In conclusion, a new practical and realistic protocol which provides location privacy is proposed.