Dışarıdan şarj edilebilen hibrit elektrikli araç ile menzil artırıcılı elektrikli araç konseptlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparison analysis of plug-in hybrid electric vehicle and extended range electric vehicle concepts
  1. Tez No: 335742
  2. Yazar: CENK GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERTUĞRUL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, dışarıdan şarj edilebilen hibrit elektrikli araç ile menzil artırıcılı elektrikli araç konseptlerinin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Dışarıdan şarj edilebilen hibrit elektrikli araç için Toyota Prius Plug-in Hybrid ve menzil artırıcılı elektrikli araç için ise Chevrolet Volt binek araçları seçilmiştir. Konuyla ilgili literatür araştırması yapılmış ve konuya ilişkin terminoloji açıklanmıştır. Tezde analizi yapılacak araçların kısa geçmişleri ve çalışma prensiplerinin incelenmesinin ardından, elde edilen veriler ve bilgiler doğrultusunda, araçların bilgisayar modellemeleri yapılmıştır. AVL Cruise taşıt simülasyon programında modellemelerin tamamlanmasının ardından, performans ve ekonomi değerlendirmeleri için, araçlar Yeni Avrupa Sürüş Çevrimi(NEDC)?ni koşturulmuşlardır. Çevrimin sonuçları doğrultusunda gerekli analizler ve kıyaslamalar yapılarak, her iki araç konseptinin de otomotiv endüstrisine ve kullanıcısına neler katabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the content of this thesis, analysis and comparison of plug-in hybrid vehicle and extended range electric vehicle concepts is made. Fort he analysis of plug-in hybrid vehicle, Toyota Prius Plug-in Hybrid is choosen, where Chevrolet Volt is choosen fort he analysis of extended range electric vehicle. The literature review about the context is made and relevant terminology is explained. After the examination of the short history and working principles of the choosen cars for the study, computer models of vehicles are made, in the presence of the technical data obtained. After the completion of the modelling in AVL Cruise vehicle simulation program, vehicles are run the New European Driving Cycle(NEDC), in order to examine the performance and economy characteristics. In the presence of the results obtained by the cycle run, necessary analysis and comparisons are made and the advantages of each concept fort he automotive industry and customers are considered.