Beam on elastic foundation finite element
Elastik zemine oturan kirişler için sonlu eleman yöntemi
  1. Tez No: 33577
  2. Yazar: ENDER ŞENKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. TANVİR WASTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
öz elastik zemine oturan kirişler için sonlu eleman yöntemi ŞENKAYA, Ender Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dali Tez Yöneticisi: Prof. Dr. S.Tanvir WASTI Eylül, 1993, 105 sayfa Doğrusal davranmayan, dayanım gücü farklılıklar gösteren elastik zeminlere oturan değişken kesitli temel kirişlerinin, zeminden ayrılma ve eksenel yükleme etkisi de gözönüne alınarak, sonlu eleman metoduyla ardışık olarak çözümü için bir yöntem sunulmuştur. Yük taşıyıcı ortamın sürekli elastik bir malzeme olarak modellenmiş olması, yöntemin eksenel simetrik yükleme altındaki dönel kabuk sistemler için de kolaylıkla uyarlanabilmesini sağlamıştır. Ayrıca, sonlu eleman metodu sayesinde sınır koşullar için herhangibir kısıtlama yapılmasına gerek kalınmayarak, hemen her durum için 'kesin1 çözümlere çok yaklaşılmıştır. Bu yöntem daha sonra, veri tabanı ortamında çalışan bir Quick vBasic uygulamasi ile mikro işlemciler için de kodlanmış ve FEBEF adında bir yazılım hazırlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Elastik Zemine Oturan Kirişler, Ardışık Çözüm, Doğrusal Olmayan ve Dayanım Gücü Farklı Zeminler, Zeminden Ayrılma, Eksenel Simetrik Yükleme Altındaki Dönel Kabuklar. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 620.01.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BEAM ON ELASTIC FOUNDATION FINITE ELEMENT SENKAYA, Ender M.S. in Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. S.Tanvir WASTI September, 1993, 105 pages A finite element iterative solution procedure is presented for the solution of beams resting on nonlinear, non-homogeneous foundations also considering the effect of uplifting from the earth and axial loading. As the load bearing medium is formulated as an elastic continuous solid, the procedure is also easily extended to the solution of axisymmetrically loaded shells of revolution. The finite element technique provides great flexibility for the implementation of boundary conditions, thus approaching exact results in many cases. The described procedure is coded for use in microcomputers under a database environment using the Quick Basic programming language developing a software named FEBEF [Finite Element Beam on Elastic Foundation]. iiiKeywords : Beam on Elastic Foundation, Iterative Solution, Nonlinear and Non-homogeneous Foundations, Uplifting, Ax i symmetrically Loaded Shells of Revolution. Science Code : 620.01.01 IV