Finite element analysis of sheet pile walls
  1. Tez No: 3673
  2. Yazar: ATİLLA HOROZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAY BİRAND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ İLE PALPLANŞ ANALI Z 1 HOROZ, Atilla Yüksek Lisans Tezi, İriş. Müh. Böl. Tez Yöneticisi -.Prof.Dr.Al tay BİRAND Haziran 1988, 92 Sayfa Pratikte sıkça karşılaşılması nedeniyle, yatay yüklere maruz kalan palplanşlarm analizi ve projelen dirilmesi büyük ilgi toplamıştır. Bu tezin amacı palplanşlarm analizi ve proje lendirilmelerinde kullanılmak üzere bir bilgisayar programı vermektir. Orijinal program Bowles tarafından hazırlanmış olup bir çok zemin yapı etkileşimi (elastik zemirie oturan kiriş, dairesel temel, radye temel, palplanş vs.) analizi yapabilmektedir. Bu tezde sunulan program orijinal programın değiştirilerek uyarlanması ile elde edilmiş olup sadece palplanş analizi ve projelendirilmesi için kullanılmaktadır. Böylece veri girişi en aza indirilmiştir. -v-Bu metotla, Rowe moment azaltımı doğrudan yapı labilmekte ve sonuçta proje momentleri ile muhtemel yatay deformasyonlar ve kazı tabanı altındaki pasif direncin yarattığı yatay zemin basmçlarıda bulunabilmek tedir. Klasik metotlarla bu bilgilerin elde edilmesi oldukça zordur. Sonlu elemanlar yönetimi özellikle birden fazla ankraja sahip palplanşlarda avantajlı olmaktadır. Bu tür palplanşlarda, klasik metotlarla ankraj kuvvet lerinin, yatay deformasyonlarm ve proje momentlerinin elde edilmesi oldukça zordur. Sonlu elemanlar yöntemi ile bu bilgilerin hepsinin elde edilebilmesi mümkündür. Anahtar Kelimeler : Palplanş duvarı, sonlu elemanlar metodu, ankraj çubuğu. -vı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FINITE ELEMENT ANALYSIS OF SHEET PILE WALLS HOROZ, Atilla M. S. in. Civil Eng. Supervisor : Prof.Dr. Altay BÎRAND February 1988,. 92 Pages Designing and analysing sheet pile walls to resist lateral loads has received extensive attention due to their common occurrence in practice. The purpose of this thesis is to give a computer program to analyse and design the sheet pile wall by finite element method. The original program was prepared by Bowles. The original program is used to analyse all soil structure interaction problems such as beam on elastic foundation, ring foundation, raft foundation braced excavation, sheet pile wall etc. It is modified so that only sheet pile wall design and analysis can be done with minimum input data. j li.. Th«fe method gives Rowe ' s moment reduction directly and the output gives the design moments, and an estimate -111-of the lateral deformation and of the soil pressure developed by passive resistance below the dredge line. It is difficult to obtain these informations by the classical methods. This method is particularly advantegous for sheet pile walls with multiple anchorage devices (anchor rods, earth anchors, tiebacks etc. ). It is particularly difficult to obtain anchor rod forces, wall deformations, and bending moments for the multiple level anchor rod system by the classical methods. By the method given in this thesis, all of these informations can be obtained easily. Key words : sheet pile wall, finite element method, anchor rod. -iv-