Düşük maliyetli fotogrametrik sistemlerin küçük objelerin 3 boyutlu modellenmesi çalışmalarında kullanım olanakları
Usage possibilities of 3D modeling for small objects by using low-cost photogrammetric systems
  1. Tez No: 335824
  2. Yazar: KEMAL EMRE ARPACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAİDE DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, düşük maliyetli bu yazılımlar ve amatör RÇM?ler kullanılarak küçük boyutlu objelerin 3 boyutlu olarak modellenmesi ve kullanım olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Total station, lazer tarayıcı ve iç matematiği bilinen fotogrametrik yazılımlar gibi profesyonel yöntemlerinde kontrol ve karşılaştırma amaçlı olarak kullanılmışlardır. Çalışmada kullanılan bu donanım ve yazılımlar, belirtilen şartlar sağlandığında, sanal müzeler için küçük boyutlu gerek tarihi eser gerekse sanat eserlerinin yeterli doğrulukta sanal ortama aktarılmasında, gayrimenkul alanında iç mekânların modellenmesi ve sanal ortamda müşteriye sunulması gibi birçok alanda, 3 boyutlu oyunlar veya simülasyonlarda kullanılacak objelerin modellenmesinde, kaza ve suç mahallinde hızlı bir şekilde ölçmeler için gerekli olan verinin sahadan toplanması çalışmalarında kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper the usage possibilities of low cost photogrammetric software applications and a digital amateur camera for 3 dimensional modeling of small objects is studied. The geodetic methods using total station and terrestrial laser scanner and a photogrammetric software application of known algorithms are used for control purposes. According to the results of this study, it was decided that low cost amateur photogrammetric systems could be used for modeling small objects like historical artifacts or art pieces for virtual museums or modeling inner spaces for real-estate buyers. These methods can be very useful in situations needing fast data gathering situations like crime scenes or traffic accident scenes that does not need high accuracy. Many other objects can be modeled to be used in 3 dimensional games or video editing projects.