Mevsimsel nüfus farklılıklarının gözlendiği turizm alanlarında sürdürülebilir su ve atık su yönetimi: Bodrum Yarımadası örneği
Sustainable water and wastewater management at seasonal population variations in touristic areas: A case study from the Bodrum Peninsula
  1. Tez No: 335843
  2. Yazar: AYSEGUL ATACAN ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLSEN BELER BAYKAL, PROF. DR. CUMALİ KINACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Turizm alanlarının yönetiminde en önemli konulardan birisi nüfusun yıl içindegösterdiği değişkenliktir. Akdeniz kıyı ülkelerinde turizm nedeniyle yaz aylarındanüfusun artması su kaynakları üzerinde baskı ve kirlenme riski yaratmaktadır. Buçalışmada Bodrum yarımadasında yıl boyunca nüfus değişimi yerleşik, ikinci konut,turizm ve günübirlik nüfusları dikkate alacak şekilde belirlenmiş ve gelecek için nüfustahminleri yapılmıştır. Yapılan nüfus tahminlerine göre bugün ve gelecekteki suihtiyaçları ve arıtılması gereken atıksu miktarları hesaplanmıştır. Mevsimsel nüfushareketliliklerinin yanında Bodrum yarımadasının topoğrafik yapısı nedeniyle deyarımadada merkezi ve birçok tekil arıtma sistemi özellikle turistik tesis ve ikinci konutalanlarına hizmet vermektedir. Buralardaki arıtılmış atıksular Bodrum'da bahçesulama amaçlı olarak geri kullanılmaktadır. Su ve atıksu yönetiminin bütüncül birşekilde ele alınması sürdürülebilirlik açısından önemlidir. Buradaki en güçlüaraçlardan birisi de iyi planlanmış bir izleme denetim sisteminin oluşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
One of the most critical issue in terms of management of touristic areas is the variabilityof population throughout the year. The population increase during the peak season dueto tourism imposes a stress on water resources and pollution risks in the Mediterraneancoastal countries. This work focuses mainly on the prediction of the variations in thetotal population of Bodrum throughout the year and future. Predictions are based onan investigation to quantify the monthly specific fractions of resident, second housing,touristic and pleasure craft populations of currently available data. Water demand andwastewater generation is determined according to population predictions. As a result ofthe vast seasonal variations in population together with the topographical conditions ofthe peninsula, wastewater disposal of Bodrum consists of central facilities and a largenumber of individual biological treatment systems serving second housing sites, hotelsand marinas. Treated effluent is reused for irrigation of gardens at these areas. Theintegration of water and wastewater management is one of the main factors in thesustainability of the area. One of the most powerful tool is a serious well plannedmonitoring and control strategy.