Effect of penetratıon depth and soil stıffness on the behavıour of a rıgıd passive pıle
Çakma derinliği ve zemin sertliğinin ritij pasif kazık davranışına etkisi
- Tez No: 33590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
oz ÇAKMA DERİNLİ?İ VE ZEMİN SERTLİ?İNİN RİJİT PASİF KAZIK DAVRANIŞINA ETKİSİ KIN, Yüdınm Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Ufuk ERGUN Eylül, 1993, 103 Sayfa. Bu çalışmada rijid pasif bir kazığın davranışı araştırılmıştır. Özel olarak tasarlanmış büyük (300x300 mm) kesme kutusu, ticari kaolin kili ve farklı boylarda 40 mm kare kesitli model kazıklar kullanılarak bir model çalışması yapılmıştır. Model kazık, ön ve arka yüzündeki yanal toprak basınç dağılımı, dönme hareketleri ve kazık ile güçlendirilmiş zeminin kayma dayanımı ölçülmüştür. Kazık çakma derinliğinin ve/veya kayma düzleminin altındaki zeminin daha sert olması ile kazıkların yanal dayanımları artmakta ve azalan kazık dönme hareketleri ile kazık üzerinde büyük yanal toprak basınçlarına neden olmaktadır. Azalan kazık dönmesi ile kayma düzlemi üzerindeki basınç dağılımının şekli üçgenden trapeze dönüşmektedir. Bu gözlenen basınç dağılımları fazla hata vermemesi nedeniyle düzgün yaydı olarak rnodellenmiştir. Çakma derinliği ve/veya kayma düzleminin üst ve altındaki zeminlerin drenajsız kayma dayanımı kombinasyonları, taşıma kapasitesi faktörleri k^k^ ve k3'ü etkilemektedir. Anahtar Kelimeler : Pasif kazık, büyük direk kesme kutusu, taşıma kapasitesi faktörü, kayma dayanımı. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 624.01.02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF PENETRATION DEPTH AND SOIL STIFFNESS ON THE BEHAVIOUR OF A RIGID PASSIVE PILE KIN, Yıldırım M.S. in Civil Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Ufuk ERGUN September, 1993, 103 pages. In this study behaviour of a rigid passive pile is investigated. A model study was carried-out using a designed large (300x300 mm) shear box, commercial kaolin clay and 40 mm square model piles in different lengths. Lateral earth pressure distribution in the front and the back side of the model pile, pile rotations and overall shearing resistance of reinforced soil were measured. Increasing penetration depth of the pile and/ or suffer soil below the shear surface, increase overall lateral resistance of the piles, and cause greater lateral earth pressure on the piles while rotational movement of the piles decrease. The shape of the pressure distribution above the shear surface changes from triangular to trapezoidal by decreasing pile rotations. These observed distributions were modelled by rectengular distribution without introducing and significant errors. Penetration depth and/ or undrained shear strength combinations of upper and stationary soil affect the bearing capacity factors k^l^ and k3. Keywords : Passive pile, large direct shear box, bearing capacity factor, shearing resistance Science Code: 624.01.02 111