An Experımental study on minimum flexural reınforcement for hıgh strength concrete beams
Yüksek dayanımlı betonla yapılan eğilme elemanları için minimum çekme donatısı üzerine deneysel bir inceleme
- Tez No: 33591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEY ÖZCEBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
oz YÜKSEK DAYANIMLI BETONLA YAPILAN E?İLME ELEMANLARI İÇİN MİNİMUM ÇEKME DONATISI ÜZERİNE DENEYSEL BİR İNCELEME BAŞARAN, Hasan Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Güney ÖZCEBE 83 sayfa, Eylül 1993 Bu çalışmada, betonarme yapılar ile ilgili yürürlükteki ACI318 89 ve TS500 yönetmeliklerinde belirtilen minimum çekme donatısı miktarlarının yüksek dayanımlı beton, YDB, kullanılarak hazırlanan elemanlar için geçerliliği araştırılmıştır. Bu amaçla, 6 adet büyük boyutlu tablalı kiriş imal edilerek denenmiştir. Deney elemanları her grupta 3 ayrı eleman olmak üzere iki ayrı grupta toplanmıştır. Bu kirişler arasındaki tek fark imalatlarında kullanılan çekme donatısı miktarındadır. Birinci grupta yer alan deney elemanlarının beton basınç dayanımı 61 MPa'dır. İkinci gruptaki deney elemanları için 90 MPa amaçlanmış, ancak 83 MPa elde edilmiştir.Deneyler sırasında yapılan ölçümler, açıklık orta noktası deplasmanını, çekme donatılarındaki uzamaları ve sabit moment bölgesindeki eğriliği içermektedir. Deney sonuçlan kullanılarak moment-eğrilik ve yük-deformasyon ilişkileri incelenmiştir. Kiriş elemanlarının deney sonuçlan değişik beton davranışı modelleriyle mukayese edilmiştir. Buna göre, tüm deney elemanları sünek davranış göstermişler ve çatlama dayanımlarının üzerinde dayanımlara ulaşmışlardır. Deney sonunda ulaşılan en düşük dayanımlar yönetmeliklere göre hazırlanan kirişlerde gözlemlenmiştir. Anahtar kelimeler : çekme donatısı, yüksek dayanmalı beton, beton basınç dayanımı, sünek davranış Bilim Sayısal Kodu : 620-01-00 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXPERIMENTAL STUDY ON MINIMUM FLEXURAL REINFORCEMENT FOR HIGH STRENGTH CONCRETE BEAMS BAŞARAN, Hasan M.S. in Civil Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Güney ÖZCEBE September, 1993, 83 pages In this study, the adequacy of the minimum flexural reinforcement provisions, related with normal strength concrete beams, specified by ACI3 18-89 & TS500 design codes were investigated for high strength concrete beams. 6 test specimens, full scale models of reinforced-concrete T-beams were tested in two series. In each series, there were three different types of specimens having different amount of longitudinal tension reinforcement. In the first series, concrete compressive strength was 61 MPa. In the second series, the concrete compressive strength was aimed to be 90 MPa, but the concrete with compressive strength of 83 MPa was produced. During the tests, the measurements were taken for, the mid-span mdeflection, the strains in longitudinal bars and the curvature in the constant moment region. The load-deflection and moment-curvature relationship were drawn by using test results and they were compared with the previously proposed mathematical concrete models. The results indicated that, all test specimens showed ductile behaviours and reached capacities more than cracking capacities. The test specimens having minimum flexural reinforcement calculated according to design codes had the least strength. Key words : tension reinforcement, high strength concrete, concrete compressive strength, ductile behaviour. Science Code : 620-01-00 IV