Synthesis of photochromic coating materials
Fotokromik kaplama malzemelerinin sentezi
- Tez No: 335934
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERSİN SERHATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, fotokromik kaplama malzemeleri sentezlenmiştir. Hidroksi fonksiyonel spiropiran, vinil grubu içeren spiropiran ve spiropiran bağlanmış üretan akrilat sentezlenmiştir. Sentezlenene spiropiran bazlı fotokromik yapılar ve ticari spirooksazin üretan akrilat kaplama formülastonları için kullanılmıştır. Ftalosiyanin de ürethan akrilat kaplamaların renginin geri dönüşündeki etkisini anlamak için bu formülasyonlarda kullanılmıştır. Kaplama malzemelerini karakterize etmek için UV absorbans, su temas açısı, ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Trifenil fosfin oksit içeren poli(metil metakrilat) iki fonksiyonlu bir başlatıcı olarak kullanılmış ve uçlarında spiropiran bulunan bir polimer ATRP ile sentezlenmiştir. Polimer, UV spektroskopisi, 1H NMR spektroskopisi ve jel geçirgenlik kromatografisi ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, photochromic coating materials were synthesized. Hydroxy functional spiropyran, vinylated spiropyran and spiropyran linked urethane acrylate were synthesized. Synthesized spiropyran based photochromic compounds and commercial spirooxazine were used for urethane acrylate coating formulations. Also phthalocyanine was used in these formulations to analyse its effect on decolouration of urethane acrylate coatings. To characterize coating materials UV absorbance, water contact angle, pencil hardness and tensile properties were determined. Triphenyl phosphine oxide containing poly(methyl methacrylate) was used as bifunctional macroinitiator and spiropyran end functionalized polymer was synthesized via ATRP. Polymer was characterized by UV spectroscopy, 1H NMR spectroscopy, and gel permeation chromatography.