Hemofilili çocuklarda trombofiliye eğilimin kanama ve faktör ihtiyacı üzerine etkisi
The impact of thrombophilia on factor consumption and bleeding in children with hemophilia
  1. Tez No: 335956
  2. Yazar: ABDÜLHAMİT TÜTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hemofili A, X'e bağlı kalıtım görülen ve faktör 8 eksikliğiyle karakterize bir kanama bozukluğudur. Faktör düzeyi ile hastalığın ciddiyeti genellikle paralellik gösterir ancak bir grup ağır hemofili hastasında beklenenden daha az kanama görülebilmektedir. Kanama tipi ve şiddetinde saptanan farklılığın nedeni tam olarak bilinmemektedir.AMAÇ: Çalışmanın amacı, hemofilik çocuklarda protrombotik mutasyonların faktör kullanımı ve kanama atakları üzerine etkisinin araştırılmasıdır.YÖNTEMLER: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Türk Hemofili Derneğinden takipli orta-ağır hemofili A (faktör
Özet (Çeviri)
Hemophilia A is an X-linked bleeding disorder characterized by deficiency of factor VIII. The factor activity usually correlates well with the clinical severity of disease however there are patients with severe hemophilia who have bleeding episodes less frequently than expected. The exact mechanism of this variability in bleeding is not clearly described yet. Several mechanisms have been proposed including coinheritance of thrombophilic mutationsAim: The aim of this study is to evaluate the impact of prothrombic muatations on factor consumption and bleedin episodes in children with hemophilia.Methods: Children (