Hemofilili çocuk hastalarda dengenin değerlendirilmesi ve dengenin yaşam kalitesi üzerine etkisi
Evaluation of balance in hemophilia child patients and the effect of balance on quality of life
- Tez No: 622237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT İNANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı hemofili tanılı çocuklarda statik ve dinamik dengenin değerlendirilmesi, düşme riskinin belirlenmesi ve dengenin yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Bu gözlemsel kesitsel çalışmaya 7-18 yaş grubunda 32 hemofili tanılı çocuk ile 30 sağlıklı çocuk dahil edildi. Grupların sosyo-demografik özellikleri ile düşme sayıları kaydedildi. Her iki grubun eklem hareket açıklığı, kas gücü, eklem pozisyon hissi, ekstremite çap farkından oluşan fizik muayeneleri yapıldı. Hemofilili çocukların kanayan eklemleri Dünya Hemofili Federasyonu ortopedik eklem skoru formuna uygun olarak puanlandırıldı. Ağrı seviyeleri GAS ile değerlendirildi. Hemofilili çocuk grubunun yaşam kalitesi Haemo-QoL ile değerlendirildi. Ardından her iki gruba Berg denge testi, zamanlı kalk yürü testi, Biodex® denge sistemleri kullanılarak stabilite limit testi, postural stabilite testi ve düşme riski testi yapıldı. Bulgular: Hemofilili çocukların %34.3'ünde hedef eklem, %46.8'inde hemofilik artropati saptandı. Hemofili grubunda kontrol grubuna göre uyluk ve baldır çap farkı ile propriosepsiyon kaybı daha fazlaydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the use of static and dynamic balance in children with hemophilia, to investigate the risk of falling and to investigate the effect of balance on quality of life. Method: This observational cross-sectional study included 32 children diagnosed with hemophilia and 30 healthy children in the 7-18 age group. The socio-demographic characteristics and falling numbers of the groups were recorded. Physical examinations of both groups, including range of motion, muscle strength, sense of joint position, and extremity diameter, were performed. The bleeding joints of children with hemophilia were scored according to the World Hemophilia Federation orthopedic joint score form. Pain levels were evaluated with VAS. The quality of life of the group of children with hemophilia was evaluated with Haemo-QoL. Then, Berg balance test, timed walk walk test, stability limit, postural stability test and fall risk test test using Biodex® balance systemst were performed to both groups. Result: Target joints were detected in 34.3% of children and hemophilic arthropathy in were detected in 46.8% of children with hemophilia. The hemophilia group had higher thigh and calf diameter differences and proprioception loss than the control group (p0.05).