Yaşlanan erkekte geç başlayan hipogonadizm hayvan modelinde penil korpus kavernozumda meydana gelen histolojik değişikler ve androjen replasman tedavisinin bu değişikliklere etkileri
Changes in penile corpus histology at late-onset hypogonadism animal model, and the effect of androgen replacement therapy on these changes
- Tez No: 335970
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Bu çalışmada erkekte geç başlangıçlı hipogonadizm hayvan modelinde penil korpus kavernozumda meydana gelen histolojik değişiklikler ve androjen replasman tedavisinin bu değişikliklere etkilerinin araştırılması hedeflendi.Gereç ve Yöntem: 16 adet 3 aylık Sprague Dawley sıçan(Grup 1) ve 16 adet 24 aylık Sprague Dawley sıçanın(Grup 2) serum serbest ve total testosteron düzeyleri, Maksimal intrakavernozal basınç/Ortalama arteryel basınç oranları ölçüldü. Bu ölçümlerden sonra Grup 1(3 aylık) ve Grup 2(24 aylık)'deki deney hayvanlarının penil korpus kavernozum biopsileri alındı. Bu ölçümlerden 1 hafta sonra Grup 2( 24 aylık)'deki deney hayvanlarına intraperitoneal 50 mg testosteron propionat uygulandı(Grup 3). 1 hafta sonra tekrar serum serbest ve total testosteron düzeyleri, Maksimal intrakavernozal basınç/Ortalama arteryel basınç oranları tekrar ölçüldü ve penil korpus kavernozum biopsileri yeniden alındı.Bulgular: Grup 2(24 aylık) deney hayvanlarında serum serbest ve total testosteron düzeyinin, Maksimal intrakavernozal basınç/Ortalama arteryel basınç oranının Grup 1(3 aylık) deney hayvanlarına göre anlamlı ölçüde, androjen reseptörü yoğunluğunun ise göreceli olarak düşük olduğu saptandı. Testosteron replasmanı sonrası ile bu parametrelerde düzelme olduğu gözlendi.Sonuç: Erkekte geç başlangıçlı hipogonadizmde, penis korpus kavernozum histolojik yapısındaki ve ereksiyon kalitesindeki bozukluğun androjen replasman tedavisi ile düzeldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to see the changes in penile corpus histology at late-onset hypogonadism animal model, and the effect of androgen replacement therapy on these changes.Materials and Methods: Serum free and total testosterone levels and Maximal intracavernosal pressure/Mean arterial pressure ratio of sixteen 3-month Sprague Dawley (Group 1) and sixteen 24 month(Group 2) Sprague Dawley rats were measured. After these measurements, penile corpus cavernosum biopsies of Group 1(3-month) and Group 2(24-month) were taken. 1 week later 50 mg testosterone propionate administrated in Group 2(24-month) via intraperitoneal way(Group 3). 1 week later, serum free and total testosterone and Maximal intracavernosal pressure/Mean arterial pressure ratio were measured and penile corpus cavernosum biopsies were taken again.Results: Serum free and total testosterone levels and Maximal intracavernosal pressure/Mean arterial pressure ratio of Group 2(24-moth) were statistically and density of androgen receptors relatively decreased compared to the Group 1(3-month). After androgen replacement therapy, improvement in these parameters was observed.Conclusion: After testosterone replacement therapy penile corpus cavernosum histology and quality of erectile function improvement was shown in late-onset hypogonadism.