Nazofarenks kanseri tedavisinde, farklı IMRT tekniklerinin, parotis dozuna etkisinin karşılaştırılması
Comparison of two different IMRT techniques on parotid dose in the treatment of nasopharengeal cancer
- Tez No: 335974
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EROL UZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Nazofarenks kanseri radyoterapisinde iki farklı IMRT tekniğinin parotis dozlarına etkisi araştırılması.Materyel ve Metod: Cerrahpaşa Tıp Fakültesine başvurmuş 10 nazofarenks kanseri olgusuna 2 farklı IMRT tekniği uygulanmıştır. Simültene İntegre Boost(SIB) tekniği ile hedef volüme 70 Gy (2,12Gy/fr), elektif boyun bölegesine 54 Gy (1,63Gy/fr), nazofarenks lojuna 60 Gy (1,81Gy/fr) uygulanırken, parotis mean dozu 26 Gy altında tutulamaya, medulla dozu 45 Gy , beyinsapı dozunun 54 Gy' i aşmaması hedeflenmiştir.Ortalama(mean) parotis dozu her iki planda pairde t test kullanılarak kıyaslanmıştır. Aynı zamanda ışınlama süresi (MU) kıyaslanmıştır. Hedef kapsaması konformite indeks (CI), doz dağılımı homogenite indeks(HI) hesaplanarak değerlendirilmiştir.Bulgular : Hedef kapsaması ve doz dağılımları arasında her iki tekniğinde benzer ve iyi olduğu görülmüştür. Ark ve IMRT için sırasıyla CI; 1,05 ± 0,08 ve 1,05 ± 0,08 - HI; 1,08 ± 0,02 ve 1,07 ± 0,01'dir. Mean parotis dozları Ark ve IMRT tedavilerinde sırasıyla; kontralateral parotis için 25,73 ± 4,27 ve 27,73 ± 3,5 (p=,008), ipsilateral parotis için 30,65 ± 6,25 ve 32,55 ± 5,93 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare effect of two different imrt planning techniques on parotid doses in patients with nasopharyngeal carcinoma.Material and methods: Ten patients with nasopharyngeal carcinoma referred to University of İstanbul Cerrahpaşa Medical School were planned with arc and static 7 field imrt techniques. Simultaneus integrated boost technique was used to give 70 Gy (2.12 per fraction) to primary tumour and involved nodes 60 Gy( 1.81 p/fr) to entire nasopharynx and 54 Gy(1.63 p/fr) to elective lymph nodes. While achiving this, parotid mean dose was less than to 26 Gy and maximum doses to spinal cord and brain stem were limited to 45 and 54 Gy respectively. Mean parotid doses were compared for two planning techniques with paired t test. Target coverage and dose inhomogenity were also evaluated by calculating conformity index (CI) and homogenity index.Results: Target coverage and dose homogenity were identical and good for both planning techniques. CI; 1,05 ± 0,08 ve 1,05 ± 0,08 - HI; 1,08 ± 0,02 ve 1,07 ± 0,01 for arc and static field imrt respectively. Mean contralateral parotid doses 25,73 ± 4,27 ve 27,73 ± 3,5 (p=,008), where as ipsilateral parotid doses were 30,65 ± 6,25 ve 32,55 ± 5,93 for arc and ststic field imrt plans.