Rahim içi araç kullanan kadınlarda mikroskopik hematüri varlığı araştırması
Research of the presence of microscopic haematuria in women using intrauterine device
  1. Tez No: 335975
  2. Yazar: KORAY KOÇHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Hematology, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
Amaç : Rahim içi araç kullananlarda asemptomatik mikroskopik hematürinin kullanmayanlara göre artmış olabileceğini varsayarak kesitsel kontrollü bir çalışma yaptık.Yöntem : 20- 49 yaş grubundaki genel popülasyonda asemptomatik mikroskopik hematüri sıklığını aşağı yukarı % 10, RİA kullananlarda ise bu oranın % 30 olacağını tahmin ettik. Böylece, % 80 kuvvet ve % 95 hata payı ile çalışma gruplarında örneklem sayısını en az 72 olarak belirledik. Çalışmaya Eylül 2009-Eylül 2010 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi personelleri katıldı.Bulgular : 82 RİA kullanan (ort. yaş: 34.8) ve 82 RİA kullanmayan (ort. yaş: 34.4) kadın çalışıldı. RİA kullananlarda asemptomatik mikroskopik hematüri sıklığı (11/82; % 13.4), kontrol grubuna (4/82; % 4.87) göre 3 kat artmıştı, ancak fark anlamlı değildi (p= 0.102).Sonuç : 20-49 yaş grubunda RİA kullanan kadınlarda kullanmayanlara göre mikroskopik hematürinin artma eğiliminde olduğunu gördük. Bu bulgunun asemptomatik mikroskopik hematürili hastaların özellikle SLE hastalarının ayırıcı tanısında yardımcı olacağını düşünüyoruz. Daha geniş çaplı çalışmalar ile bu konu tekrar değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objectives: We made a cross sectional, controlled study assuming that asymptomatic microscopic haematuria is more frequently seen in women using intrauterine device when compared to women not using intrauterine device.Patients and Methods: We have supposed that the frequency of asymptomatic microscopic haematuria would approximately be 10% in the population between 20-49 years and 30% in the intrauterine device users. Therefore, we have calculated the sample size should at least be 72 in each group by 80% power and 95% confidence interval. Istanbul University Cerrahpasa School of Medicine staff was enrolled in the study between September 2009 and September 2010.Results: 82 women using intrauterine device (mean age: 34.8) and 82 women not using intrauterine device (mean age: 34.4) were studied. The frequency of asymptomatic microscopic haematuria in intrauterine device users (11/82; 13.4%) was three times higher than the control group (4/82; 4.87%) however the difference was not significant (p=0.102).Conclusion: We have determined increased frequency of haematuria in 20-49 aged women using intrauterine device compared to women not using intrauterine device. We expect that this finding will be helpful in the differential diagnosis of patients with asymptomatic microscopic haematuria, especially those with SLE. In the future, more crucial results may be achieved by large-scale studies.