Obez ergenlerde beden algısı, benlik saygısı ve ruhsal durum değerlendirilmesi
Body image, self esteem and psychopathology in obese adolescents
- Tez No: 335976
- Danışmanlar: PROF. DR. M. LEVENT KAYAALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada obezitesi olan ergenlerin benlik saygısı, beden algısı ve ruhsal durumlarının değerlendirilmesi ve obez olmayan ergenlerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmaya obezite tanısı almış 50 ergen (25 kız, 25 erkek), yaş ve cinsiyeti eşleştirilmiş 50 normal kilolu ergen olmak üzere toplam 100 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya katılanlar, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Beden Algısı Ölçeği ve Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli- Türkçe Uyarlaması (K-SADS) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research compares and contrasts self-esteem, the body image and the psychological state of obese adolescents to those of their normal-weight peers.The focus group is composed of 50 diagnostically obese adolescents and the control group is populated with 50 adolescents at benchmark weight, each weight group being equally halved in terms of gender.The participants were studied according to the Rosenberg Self-Esteem Scale, Body Cathexis Scale and Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children- Present and Life time Version, (K-SADS-PL)-Turkish version.The study has shown that obese adolescents have a considerably lower level of self-esteem (p