A Computer analysis of wave transformations
Dalga transformasyonunda bir bilgisayar analizi
- Tez No: 33600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET C. YALÇINER, PROF. DR. AYŞEN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
oz DALGA TRANSFORMASYONUNDA BİR BİLGİSAYAR ANALİZİ BAYRAKTAROGLU, Ali Rıza Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilin Dalı Tez Yöneticisi: Asst. Prof. Dr. Ahmet C. YALÇINER Yardımcı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Aysen ERGİN Haziran, 1993, 119 sayfa Düzenli dalgalarda belirlenmiş periodlar için dalga kir mimi, ve dalga siglasmasi katsayilari dagilimi verilen herbir dalga yönü için hazirlanmiştir. Daha sonra bu dağılımlar ve yönsel frekans spektrum metodu (Goda 1985) kullanılarak sığlaşma kırınım katsayıları (Ksr) dağıl^mmı gösteren haritalar verilen her bir yön için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Ayrica açik denizden belli bir açiyla gelen dalga yönündeki sapmalar derece olarak hesaplanarak yukarıda bahsi gecen haritalara ek olarak sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Dalga Sapması, Dalga Sığlaşması, Dalga Kırılması, Düzenli Dalgalar, Düzensiz Dalgalar, Spektrum Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.02.03 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPUTER ANALYSIS OF WAVE TRANSFORMATIONS BAYRAKTAROGLU, A1İ Rxza M.S. in Civil Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Ahmet C. YALÇINER Co-Supervisor : Prof. Dr. Aysen ERGİN June, 1993, 119 pages The distribution of the shoaling and refraction coefficients of the regular waves with specified periods for each wave direction are prepared. By using these distributions and directional frequency spectrum approach (Goda 1985 ), the maps showing shoaling refraction coefficients (Ksr) for irregular wave for each wave direction are prepared. An analysis on the change of wave direction at the coastal area is performed and the distribution of the change of wave orthogonal direction is also presented attached to the maps mentioned above. Key Words : Refraction, Shoaling, Breaking, Regular Waves, Irregular Waves, Spectrum Science Code : 624.02.03 Xll