Critical review of quality and time control aspects in some major Libyan construction projects
Kalite ve zaman kontrol hususlarının, bazı büyük Libya inşaat projeleri üzerinde incelenmesi
  1. Tez No: 33599
  2. Yazar: ABDALLA OMER MAHMUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM YEĞİNOBALI, DOÇ. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İnşaat Mühendisliği, Economics, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Oz KALİTE VE ZAMAN KONTROL HUSUSLARININ, BAZI BUYUK LİBYA İNŞAAT PROJELERİ ÜZERİNDE İNCELENMESİ MAHMUD, Abdalla Ömer Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dali Tez Yöneticisi : Prof. Asım YEGINOBALI Yardimci Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Talat BİRGÖNUL Eylül 1993, 172 Sayfa.. « «. inşaat firmalarinin karşilaştigi en buyuk zorluklar düşük verimlilik, gecikmeler, artan maliyetler, düşük inşaat kalitesi ve yasal hususlar veya bunların muhtelif kombinasyonları olarak ortaya çıkmaktadır. Bu zorlukların başlıca nedenleri çok karmaşık olmakla beraber yetersiz kalite kontrolü ve düzensiz planlama en önemli ortak fakt'or olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Libya inşaat endüstrisinde yetersiz kalite kontrolü ve gecikmelerin başlica nedenlerini araştırmaktır. «i» Once, 1970-1990 yılları araşindakı Libya inşaat endüstirinin gelişimi gözden geçirilmekte, daha sonra,“ İnsan Yapisı Büyük Nehir'* (Great Man-Made River) Ve v”Brega Yeni Yerlişim Alanı" gibi iki büyük proje de kalite ve zaman kontrolü hususlarının kapsamlı bir irdelemesi yapilmaktadir. Ayrıca Ajdabiya Hastanesi örnek olay olarak ele alınarak yetersiz kalite kontrolünün meydana getirdiği hasar ve maliyet kayıpları sergilenmektedir. Kalite ve zaman denetimindeki yetersizliklerin irdelenmez i sonucu; Kalite kontrolü ve kalite kontrolünü geliştirecek ve zaman kayıplarını azaltacak bir dizi 'öneriler geliştirilerek, sunulmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kalite Kontrol, Toplam Kalite Yö'netimi, Kalite Planı, Kalite Maliyeti, inşaat Programlamasi, Gecikmeler, Progrm Kontrolü, ihale stratejiler. Bilim Dali Sayisal Kodu: 624.03.02 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CRITICAL REVIEW OF QUALITY AND TIME CONTROL ASPECTS IN SOME MAJOR LIBYAN CONSTRUCTION PROJECTS MAHMUD, Abdalla Omer M.S. in Civil Engineering Supervisor: Prof. Asım YEGINOBALI : Asst. Prof. Dr. Talat BİRGÖnÜL September, 1993, 172 pages. The most common challenges which construction companies encounter are lower productivity, delays, cost over run, inferior quality, litigation and myriad of them. The main cause of these challenges are complex but two of the most important common factors are lack of quality control and improper planning. The purpose of this study is to find out the main causes of lack of quality control and delays in Libyan construction industry. First, general review of Libyan construction industry have been presented between 1970-1990. Later, a comprehensive critical review in quality and time control in two major projects, Great Man-Made River and Brega New iiiTown Housing projects is made. Finally, the damages and costs incurred due to lack of quality control is demonstrated with case study of Ajdabiya hospital. Based on shortcoming found from the critical review on quality and time control a number of recommendations are made which will help in improving the quality control and reducing time delays. Key words : Quality Control, Total Quality Management, Quality Plan, Quality Cost, Construction Scheduling, Construction delays, Schedule Control, Bidding Strategies. Science Code: 624.03.02 iv