Hydraulic characteristics and optimum design of symmetrical compound channels for flow measurements
Akım ölçümlerinde kullanılan simetrik birleşik kesitli kanalların hidrolik karakteristikleri ve optimum projelendirilmesi
- Tez No: 33601
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 470
Özet
ÖZET AKİM ÖLÇÜMLERİNDE KULLANILAN SİMETRİK BİRLEŞİK KESİTLİ KANALLARIN HİDROLİK KARAKTERİSTİKLERİ ve OPTİMUM PROJELENDİRİLMESİ AL-KHATTB, Issam Ahmad Doktora Tezi, İriş. Müh. Bölümü Tez Yöneücisi : Prof. Dr. Mustafa GÖ?ÜS Eylül, 1993, 413 sayfa Genellikle sediment taşıyan nehirlerde akım ölçümleri için önerilen birleşik kesitli yapılarla ilgili olan bu çalışma iki kısımdan meydana gelmektedir. Birinci kısımda pleksiglastan yapılmış olan farklı boyutlarda simetrik dikdörtgen kesitli dokuz adet model, eğimli laboratuvar kanalına monte edilerek büyük bir debi aralığında test edildi. Her bir deneyde, modelin orta uzunluğundaki kesitte, îuz dağılımları ve taban sürtünme gerilmeleri ölçüldü, ve model boyunca su profilleri çıkartıldı. Bu ölçümlerden; en iyi giriş kanalının şekli tayin edildi, ortalama akım hızlan, ortalama sürtünme gerilmeleri ve ana kanal ile taşkın kanalları için debi değerleri hesaplandı. Hız oranlarının, sürtünme gerilmesi oranlarının ve debi oranlarının göreceli akım derinliği veya diğer ilgili parametreler ile değişimi incelendi. Yukarıda bahsedilen büyüklükler ile literatürde verilen eş değerleri arasındaki uygunluk incelendi. Boyutları bilinen bir DirleşlK Kesiı için luz ve deoı oranlarının hesaplanabileceği üd. yeni metod sunuldu. Ana kanal genişliği, eşik yüksekliği ve taşkın kanalı genişliğinin ortalama hızların, sürtünme gerilmelerinin ve debilerin dağılması üzerine etkileri incelendi ve sediment taşınanına vımaruz akım ölçüm yapılanımı projelendirilmesinde kullanılabilecek önemli neticeler elde edildi. Literatürde birleşik kesitli kanallarda debi hesabı için verilen metodlar ve burada takdim edilen bazı yeni metodlar bu çalışma deneylerinden elde edilen verilere uygulandı ve metodlaraı bir birleriyle mukayesesi yapıldı. Bu metodîardan hiç birisinin, yapılan debi ölçümlerinin tamamım yeterli hassaslıkta tesbit edemedeği gösterildi.“Eşdeğer derinlik metodu”adı altında yeni bir metod geliştirilerek bunun debi değerlerini oldukça iyi bir şekilde talimin ettiği gösterildi. Bu çalışmanın ikinci kısmındı akım ölçüm yapısının elemanlarının optimum geometrik boyutları verildi. Birleşik kesitli kanalların kritik akım derinliklerinin bulunulmasında kullanılan ve literatürde yer alan metodlar özetlenerek bunların en yenisi optimum boyutlara sahip olan akım ölçüm yapışma uygulandı, Akım ölçüm yapısının anahtar eğrileri ideal ve gerçek akışkan halleri için çizildi ve birleşik kesitli kanallar için derinîik-debi ilişkisini veren bir denklem çıkartıldı. Son olarak, bu yapılar içinde sediment naklinin teorisi, ve yapı boyunca sediment depolanmasının olmaması için gerekli olan ana kanal genişliği ile eşik yüksekliğinin tayininde kullanılmak üzere bir metod sunuldu. Anahtar Kelimeler ; Açık kanal, Birleşik kesit, Hidrolik karakteristikler, Debi, Akım ölçüm kanalı, Kritik derinlik Bilim Kodu ; 624.02.01 VI 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HYDRAULIC CHARACTERISTICS AND OPTIMUM DESIGN OF SYMMETRICAL COMPOUND CHANNELS FOR FLOW MEASUREMENTS AL-KHATIB, Issam Ahmad Ph.D. in Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Mustafa GOGUS September, 1993, 413 pages This study, which is related to flow measurement structures of compound cross sections mostly suggested for sediment-laden rivers, is composed of two parts. In the first part, nine different models of symmetrical rectangular cross sections made of plexiglass were tested in an inclined laboratory flume for a large range of discharges. In each test, at the mid-length of the models velocity distributions over the cross section and bottom shear stress distribution were measured as well as water surface profile for the total length of the model. From these measurements the configuration of the best entrance channel was determined, average flow velocities, average shear stresses and discharges for main channel and floodplains were determined. Variation of velocity ratios, shear stress ratios and discharge ratios 111with relative flow depth and other relevant quantities were investigated. The consistency between aforementioned quantities and those given in the literature was analyzed. Two new methods were proposed from which, for a compound cross section of known dimensions, one could determine the required velocity or discharge ratios. Effect of main channel width, step height and floodplain width on the distribution of average velocities, shear stresses and discharges were analyzed and important conclusions were drawn to use in the design of flow measurement structures for sediment transportation. Discharge computation methods for compound channels available in the literature and some new ones were applied to the experimental data obtained from this study and their comparison with each other was made. It was shown that none of the methods is fully satisfying the measured discharges. A new method called“Equivalent depth method”was introduced and shown that discharges can be estimated with this method highly accurately. In the second part of this study optimum dimensions of the components of the flow measurement structure were given. The methods described in the literature about the calculation of critical flow depths were summarized and the newest one of them was applied to the flow measurement structure having the optimum dimensions. Rating curves of the flow measurement structure were plotted for ideal and viscous flow cases, and an equation giving a relationship between discharge and depth IVwas derived. Finally, the theory of sediment transportation for these kinds of structures, and a method, which will be used in the calculation of main channel width and step height so that there will be no sediment deposition along the structure, were presented. Keywords : Open channel, Compound cross section, Hyraulic characteristics, Discharge, Flow measurement flume, Critical depth. Science Code : 624.02.01