Evaluation of the structural design code requirements in the light of the research and development on the properties and production of high strenght concrete
Yüksek mukavemetli betonun üretimi ve özelliklerindeki araştırma ve gelişmelerin ışığında betoarme hesap metodlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 33611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
YÜKSEK MUKAVEMETLİ BETONUN ÜRETÎMİ VE ÖZELLİKLERİNDEKİ ARAŞTIRMA VE GELİŞMELERİN IŞI?INDA BETONARME HESAP METODLARININ DE?ERLENDİRİLMESİ Son yıllarda. Dünyadaki teknolojik gelişmelerle birlikte, beton teknolojisi de gelişmeler göstermiştir. Bu gelişmenin ışığında betonun basınç mukavemeti de yükselmiştir. Betonun basınç mukavemet indeki yükselmenin en önemli iki nedeni, süper akışkanlaştırıcı ve pozzolonik minerallerin kullanılmasıdır. Ancak bu maddelerin kullanılması betonun mikroyapısında büyük değişikliklere sebep olmuş, ve yüksek mukavemetli beton adı altında bilinen klasik betondan daha farklı bir malzemenin ortaya çıkması sağlanmıştır. Mikroyapısı değişmiş olan bu yeni malzeme, hemen hemen bütün özellikleri bakımından değişiklikler göstermiştir. Bu değişen özellikler ise, bu malzeme ile yapılan betonarme hesaplarında bir takım yenilikler gerektirmiş, ve araştırmacılar bu konuda çalışmalar yapmışlardır. Bu tezde, bu yeni malzemenin özellikleri incelenmiş. ve bu özelliklerin yapısal hesap metodlarında ne gibi değişikliklere yol açtığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the technology in the world improved, concrete technology also showed some improvements. With these improvements. the compressive strength of concrete also increased. Two main reasons for this increase are the use of superplast icisers and pozzolonic minerals. On the other hand. the use of these materials, led to a change in the microstructure of the concrete, and a new material. called as high strength concrete. which has different properties compared to conventional concrete, came on to stage. On the other hand. the use of structural design codes, which were developed for conventional concrete, arose some questions for its use in, high strength concrete. In this study. the properties of the newly evolving high strength concrete are investigated. and possible changes in structural design methods are mentioned.