Effect of unbalanced earth ressure forces on the safety margins of semi-embedded buildings
Kısmen gömülmüş yapılarda dengelenmemiş toprak itkisi kuvvetlerinin emniyet faktörlerine etkisi
- Tez No: 33610
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ÇITIPITIOĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
oz KISMEN GÖMÜLMÜŞ YAPILARDA DENGELENMEMİŞ TOPRAK İTKİSİ KUVVETLERİNİN EMNİYET FAKTÖRLERİNE ETKİSİ TONGUÇ, Yüksel İlkay Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: ProlDr. Ergin ÇITIPITIO?LU Ocak 1993, 87 sayfa Bu çalışmada, toprak kotundan aşağıda katı bulunan binalarda, dengelenmemiş toprak itkisinin yapının tasarımı esnasında kullanılan emniyet faktörlerine olan etkisi incelenmiştir. Kısmi gömme bir binada toprak itkisinin dengelenmemesini doğuran unsurlar; yapının inşaa tipi, bina çevresi zemin kotlarının ve cinsinin farklı olması, statik gerekçelerden dolayı kullanılan dilatasyonlar ve yapının taşıyıcı sistemi (mantar döşeme, karkas sistem) olarak belirlenmiştir. Bu unsurlara sahip üç bina seçilerek, deprem yükleri ve zemin itkisi altında 3 boyutlu sonlu elemanlarla analizleri yapılmıştır. Tasarım mühendisleri tarafından çoğunlukla yapı sisteminin analizi esnasında göz önüne alınmayan dengelenmemiş toprak itkisinin yapı elemanlarının kesit tesirlerinde, statik çözümlemelerde büyük değişikliklere neden olmadığı görülmüştür. Sistemin yükleme yönünde perdelere sahip olması, yapı elemanlarının kesit tesirlerindeki artış oranım azaltmaktadır. vStatik yükler altında dengelenmemiş toprak itkisinin yapının tasarımında önemli bir etkisi görülmemiştir. Anahtar Kelimeler : Kısmi-Gömülü Yapılar, Toprak İtkisi Bilim Dalı Sayısal Kodu : 620.01.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF UNBALANCED EARTH PRESSURE FORCES ON THE SAFETY MARGINS OF SEMI-EMBEDDED BUILDINGS TONGUÇ, Yüksel İlkay M.S. in Civil Engineering Supervisor : Prof.Dr. Ergin Çıtıpıtıoğlu January 1993, 87 pages Buildings, which have floors below the ground level, may be identified as semi-embedded structures. The effect of overall unbalanced horizontal earth pressure on safety margins in the design of semi-embedded buildings are studied. Three buildings under construction during the writing of the thesis are chosen for the purpose of the investigation. Each building represents a specific characteristic of semi-embedded structures. The first building is located on a sloping site. The second one has three stories below the ground and made of three blocks seperated by expansion joints which results in unbalanced lateral forces. In the last case, the building which has flat plate floor slabs with large openings and cast-in place diaphram walls are investigated. Three dimensional models of buildings are developed for SAP90 analysis. Maximum percent changes of end shear and end moment of all vertical members computed for earthquake loading and unbalanced lateral earth iiipressure are presented. It is found that the effect of unbalanced forces is not very significant, however lateral earth pressure should be considered with earthquake and wind loads. Key words : Foundation walls, lateral earth pressure, unbalanced lateral earth pressure semi-embedded building. Science Codes : 620.01.01 IV