Propagation of tensile cracks in reinforced concrete beams: A finite element approach
  1. Tez No: 33614
  2. Yazar: NASSER SAİD SULEİMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada betorname kirişler dikdörtgen elemanlar kullanılarak sonlu elemanlar analiz metodu ile incelenmiştir. Çatlamamış eleman (kiriş), asal çekme gerilmesi (stress) betonun çekme mukavemetini bir veya daha fazla bölgede aşmcaya kadar kademeli olarak yüklenmiştir. Çekme mukavemetinin betonun kiriş deneylerinden elde edilen eğilmede çekme dayanımına eşit olduğu varsayılmıştır. Kirişin çatlak yayılım davranışı, nihai yüke ulaşılmcaya kadar izlenmiştir. Burada incelenen çatlamanın büyüklüğü sabit germe (strain) üçgenleri kullanılarak yapılan analizde elde edilenle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the reinforced concrete beams are analysed by finite element method of analysis using rectangular elements. The uncracked member (beam) is loaded incrementally until the principal tensile stress exceeds the tensile strength of concrete at one or more locations. The tensile strength is taken equal to the modulus of rupture of the material. The crack propagation behaviour of the beam is monitored until when the ultimate load is reached. The extent of cracking observed here is compared to the one when the analysis was carried out using the constant strain triangles.