Monitoring of stagewise embankment construction
Kademeli dolgu yapımının gözlenmesi
  1. Tez No: 33613
  2. Yazar: SELAHATTİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Zemin boşluk suyunun düşey doğrultuda yüksek geçirimli tabakalara ve radyal doğrultuda kum drenlere olan akışıyla oluşan konsolidasyon ile ilgili teorilerin açıklanmasından sonra kum dren uygulamalarında göz önüne alınan etmenler tartışılmıştır. İki boyutlu konsolidasyona ait difransiyel denklemi Sonlu Farklar Yöntemi ile çözen, tabakalanmış zemin ve kademeli yükleme durumlarında kullanılabilecek bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Halen Adana Gaziantep arasmda devam etmekte olan TAG Otoyolunda arazi çalışması yapılmıştır. Oturmaların ve boşluk suyu basınçlarının gözlemlenmesinde kullanılan cihazlar tanıtılmış ve arazi gözlemlerinden elde edilen değerler ile proje değerleri karşuaştu-ılmıştır.
Özet (Çeviri)
After presentation of the theories of flow of pore water vertically into highly permeable layers and radially into sand drains leading to consolidation of soft subsoil, considerations in design and analysis of sand drains are discussed. A computer program, solving differential equation of two dimensional consolidation by Finite Difference Method, capable of handling layered soil deposits and stagewise loading is developed. A case study performed at the TAG motorway under construction. Instrumentation for settlement and pore pressure readings are introduced, and monitoring field data are evaluated and compared with that of the design.