Kişilerarası iletişimde duygu yönetiminin rolü: Öğretmen-öğrenci iletişimi üzerine bir araştırma
The role of emotion management in interpersonal communication: A research on teacher-student communication
- Tez No: 336152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bireylerin gündelik hayatta ve iş hayatında kurdukları kişilerarası iletişim hem kendi duyguları, hem diğerlerinin duyguları, hem de kişilerarası davranışlarla biçimlenmektedir. Etkili bir kişilerarası iletişim ise başarılı bir duygu yönetiminden geçmektedir. Bu çalışma, sürekli `insan? etkileşimi içeren meslek hayatları boyunca çeşitli nedenlerle duygu yönetimi yaparak öğrencilerle iletişim kuran öğretmenlere odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı niteliksel araştırma yöntemlerinden biri olan odak grup çalışması ile öğretmenlerin kişilerarası iletişim ve duygu yönetimi stratejileri hakkında bilgi edinmektir. Çalışma Bakırköy?de bir meslek lisesinde 6 kültür dersi (İng., Matematik, Tarih vb.) ve 6 meslek dersi (İnşaat Tek., Mobilya, Bilgisayar vb.) öğretmenleriyle iki farklı odak grup görüşmesiyle yürütülmüştür. Görüşmelerin sonunda çözümlenen görüşme metinleri, kültür ve meslek dersi öğretmenlerinin kişilerarası iletişim açısından öğrenci beklentilerinin farklılaştığını, kültür dersi öğretmenlerinin duygu yönetimi stratejileri kullanırken meslek dersi öğretmenlerinin bu stratejilere başvurmadığı sonucuna ulaştırmıştır. Etkili bir kişilerarası iletişim kurmanın öğretmenlerin başarılı bir duygu yönetimi gerçekleştirmeleriyle ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin daha verimli bir eğitim-öğretim hayatı için duygu yönetimi eğitimine ihtiyaç duydukları açıktır. Mikro bir analizi amaçlayan bu çalışma bütün öğretmenlerle ilgili bir genelleme yapmaktan kaçınmaktadır fakat odak grup görüşmesine katılan öğretmenlerin paylaşımlarının da bir gerçeğin temsili olduğu hususu göz ardı edilmemelidir. Anahtar Kelimeler : Kişilerarası İletişim, Duygu Yönetimi, Niteliksel Araştırma
Özet (Çeviri)
Interpersonal relationships in daily life and at work are shaped by individuals? own feelings, others? feelings and interpersonal behaviours. An effective interperosnal communication depends on successful emotion management. The present study focuses on teachers who communicate with students by managing their own feelings with several causes. The purpose of the study is to consider teachers? interpersonal communication and emotion management strategies with conducting focus group study, one of the qualitative research method. Study was conducted at a vocational school in Bakırköy with 6 vocational teachers (Computer Programming, Electrics etc.) and other teachers (Maths, English, Physical Education tec.). The results were revealed that teachers' perceptions of their relationships with students differ in both groups and vocational teachers don?t use any emotion management strategies while other teachers use. It was determined that teachers? effective interpersonal relationship is related to a succesful emotion management. It is thought that the teachers are in need of emotion management training. The present study aiming at a micro analysis avoids making generalization about all teachers but it must be taken into consideration that the experiences of teachers who are participants of focus group study is a representation of reality. Keywords : Interpersonal Communication, Emotion Management, Qualitative Research