Ebu Davud'un Sünen'i ışığında ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatındaki temizlikle ilgili konuların değerlendirilmesi
Evaluation of topics of cleanliness in primary religious culture and moral knowledge programs in the light of sunan Abu Davud
- Tez No: 336153
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Araştırmada temizliğin dinimizdeki önemi merkeze alınarak dinin temel kaynaklarından biri kabul edilen hadislerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerindeki temizlikle ilgili konulara katkısı üzerinde durulmuştur. Araştırmamızda ?Kütübü Sitte? olarak bilinen temel hadis kaynaklarından biri olan Ebu Davud?un Sünen?indeki temizlik ile ilgili hadisler tespit edilmiş ve İlkokul-Ortaokul Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerindeki temizlikle ilgili konulara bu kaynaktan hadis önerisinde bulunulmuştur. Araştırma giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, metodu ve sınırlılıkları açıklanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde tezin kavramsal ve kuramsal çerçevesi açıklanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde Sünen-i Ebu Davud?da yer alan temizlikle ilgili hadisler tespit edilip, temizliğin kısımları dikkate alınarak sınıflandırılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi müfredatında yer alan temizlikle ilgili konulara hadisler önerilmiştir. Araştırmanın son kısmında araştırma ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Temizlik, Ebu Davud, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
Özet (Çeviri)
Taking center the importance of cleanliness in religion, the research focus on the contribution of the hadiths -which one of the main sources of religion- to cleanliness issues of Religious Culture and Moral Knowledge. The research has been identified the hadiths about cleanliness in Sunan Abu Davud which one of the basic books of hadith. Then this hadiths have been proposed in cleanliness issues of Primary-Secondary Religious Culture and Moral Knowledge Courses. The research consists of an introduction and three main sections. In the introduction to the research is described its subject, purpose, importance, limitations and method. In the first chapter of the thesis has been explained the conceptual and theoretical framework of the research. The second part of the research has been identified the hadiths about the cleanliness in Sunan Abu Davud. Afterward this hadiths are classified considering the portions of cleaning. In the third part of the research is proposed hadiths for cleanliness issues of Religious Culture and Moral Knowledge Curriculum. The last part of the research is made overall assessment related to the research and recommendations. Keywords : Cleaning, Abu Dawud, Religious Culture and Moral Knowledge