Popüler kültür ürünü olan Türk televizyon dizilerinde toplumsal kimliklerin temsili
The representation of social identities in Turkish television series in regard to popular culture
- Tez No: 336181
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT İHSAN ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 414
Özet
2000?li yıllardan bu yana özellikle de Asmalı Konak?tan itibaren diziler hem Türk televizyon yayıncılığında geniş yer tutmaya başlamış; hem de yurtdışına ihraç edilerek Türkiye?nin tanıtımı için bir araç haline gelmiştir. Diziler bir yandan izleyiciye keyifli vakit geçirme imkanı sağlarken, bir yandan da onlara dizi karakterleri aracılığıyla bir takım roller ve davranış kalıpları sunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, günümüzde prime time denilen yayın kuşağında egemenlik kuran yerli televizyon dizilerinde toplumsal kimliklerin ve rollerin ne şekilde yansıtıldığının incelenmesidir. Anahtar Kelimeler : Medya, Televizyon, Diziler, Popüler Kültür, Alımlama, Kimlik, Simülasyon, Parasosyal İlişki, Ekme Analizi, Ötekileştirme, Toplumsal Cinsiyet
Özet (Çeviri)
Since the beginning of 2000?s, particularly starting from Asmalı Konak, TV Series started to have an extensive coverage in the Turkish broadcasting and became an important tool of the promotion of Turkey by being exported abroad. TV series allow the audience to have a good time as well as presenting them some roles and behavioural patterns through their fictional characters. The purpose of this study is to analyze how societal roles and identities are being represented in the domestic TV series dominating the prime time band of nowaday?s Turkish TV broadcasting. Keywords : Media, Television, Series, Popular Culture, Reception, Identity, Simulation, Para-Social Interaction, Cultivation Theory, Alienation, Gender