Sinemada gerçeklik ve sahte-belgesel
Reality in cinema and mock-documentary
  1. Tez No: 336195
  2. Yazar: M. ELİF DEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BİRYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmada, gerçekliğin sinema tarihinde geçirdiği dönüşümler, akımlar ve eğilimler üzerinden değerlendirilerek, kurmaca ve belgesel arasındaki sınırın belirsizliği vurgulanmıştır. Hem kurmaca hem belgesel bir tür olan sahte-belgesel kavramı, sinemada gerçeklik tartışmaları çerçevesinde; tür, biçim ve anlatı olarak dünyadaki örnekleri ile tanımlanarak ortaya koyulmuştur. Günümüzde gerçekliğin belirsizleşmesi ve gerçeğin yerini çok benzer kopyaların aldığı bir simülasyon çağına girildiğini vurgulayan Jean Baudrillard?ın `simülasyon kuramı? ile bağlantılı biçimde türün Türkiye?deki örnekleri incelenmiştir. Sahte-belgeselin simülasyon evrenini nasıl kurarak bozduğunu uygulamalı biçimde gözlemlemek amacıyla Son Amazon adlı bir sahte-belgesel çekilmiş; türün olumlu ve olumsuz yanları, seyirci tarafından nasıl algılandığı ve gösterim ile ilgili sorunlar tartışılmıştır. Kurmaca bir yapıda olmasına rağmen belgesel biçimi ile gerçek gibi görünerek seyircinin gerçeklik algısı ile oynayan sahte-belgeselin, bilinçli seyirci oluşmasına katkı sağlayan eleştirel ve eğitici bir tür olduğu ve bu anlamda sinemada medya-okuryazarlığına benzer bir işlev gördüğü ortaya koyulmuştur. Anahtar Kelimeler : Sinemada Gerçeklik, Simülasyon Kuramı, Terim olarak Sahte-Belgesel(mock-documentary), Dünyada ve Türkiye?de Sahte-Belgesel.
Özet (Çeviri)
In this study, emphasis has been placed on the indistict borders between fiction and documentary through analyzing the inclinations, trends and evolution of reality over time in the history of cinema. The concept of mock-documentary which combines both fiction and documentary is being presented by demonstrating it as a genre, style and narrative with examples from the world within the framework of discussions about reality in cinema. The examples of this genre in Turkey has been examined with relation to the