Habitus kavramı çerçevesinde belgesel sinemada izleyici alışkanlıkları ve gerçeklik yanılsamaları
Spectator habits and illusions of reality on documentary cinema in the context of habitus concept
- Tez No: 326776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER BOZKURT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısında sosyal bilimler alanında ve sanat disiplinlerinde etkisini hissettirmeye başlayan gerçeklik krizinin en çok etkilediği alan belgesel sinema olmuştur: `Gerçekliğin sinemasal temsili' olarak nitelenen belgesel sinema, hem kurmaca sinemayla arasındaki sınırların giderek belirsizleşmesinden, hem de izleyici algısındaki özdeşleşmeci dönüşümden dolayı gerçeklikle ilişkisinde ciddi sorunlar yaşamaktadır.Belgesel sinema, bu gerçeklik krizini kendi estetik olanaklarıyla aşabilecek durumdadır. Bunun için yapılması gereken, özdeşleşmeci seyirci davranışlarının, yani `seyirci habitusu'nun yapısal bir çözülmeye uğratılarak dönüştürülmesi, film ve gerçeklik algılarının yeniden inşa edilmesidir.Bu çalışmada, `seyirci habitusu'nu çözmek için etkili bir estetik yöntem olarak Brecht'in `epik tiyatro' kuramından hareketle tasarlanan `epik belgesel' düşüncesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The documentary cinema is most affected field by the crisis of reality, which felt the effect on social sciences and arts in the second half of the 20th century: The documentary cinema, as cinematic representation of reality, has serious problems in the relation with the reality due to increasingly unclear boundaries between fictional movies and mimetic transformation of spectator's perception.The documentary cinema could exceed this crisis of reality by use its own aesthetic possibilities. The mimetic behavior of the audience, that is `the spectator's habitus' must be transformed by a structural dissociation, and the perception of the film and the reality must be reconstructed for this purpose.In this study, `the epic documentary' suggested as an effective aesthetic method for dissolve `the spectator's habitus, based on Brecht's `epic theater theory.