Yüzüklerin Efendisi romanının sinema uyarlamalarında kullanılan animasyon tekniklerinin gerçeklik bağlamında incelenmesi
Real examination of animation techniques used in the film adaptations of the Lord of the Rings novel
- Tez No: 759898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kameranın keşfiyle bir endüstri haline gelen sinema, kitle iletişim aracı olarak kabul edilmiştir. Sinema sanatı, iletmek istediği mesajı gerçekçi ve biçimci olarak iki farklı türde sergilemiştir. Hayali evren modeli yapımlarda biçimci eğilim gösterirken, Lumiere Kardeşler'in belgesel yapımları sinemada gerçekçi eğilimi yansıtmıştır. Sinemada gerçekliğin oluşturulmasında, kurgu, montaj ve animasyon tekniklerinin gelişimi aktif rol oynamıştır. Bu bağlamda, Yüzüklerin Efendisi romanlarının sinema uyarlamalarında kullanılan animasyon tekniklerinin farklı aktarımları üzerinden sahne karşılaştırılmaları yapılarak anlatıya gerçeklik bağlamında farklılık ve benzerliklerin nasıl yansıtıldığı incelenmiştir. Çalışma, Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi seri romanı ile Ralph Bakshi ve Peter Jackson'un sinema uyarlamaları doğrultusunda incelenen ortak sahne karşılaştırmalarıyla sınırlandırılmıştır. Araştırmadaki Tolkien'in romanının sinema uyarlamalarındaki ortak sahne karşılaştırmaları, yapımların yayınladığı dönem olan 1978 ile 2003 yılları arasında kullanılan animasyon teknikleriyle incelenmiştir. Araştırmada, yöntem olarak literatür tarama modeli kullanılmıştır. Animasyon teknikleri üzerinden filmler incelenmiş ve sahne karşılaştırmaları ile filmlerin mekân ve karakter analizlerine yer verilmiştir. Gerçeklik ve sinema üzerine yapılan araştırmada ilgili teorik kaynaklardan yararlanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, animasyon teknikleri teknolojinin gelişimiyle ilerleyerek kendine yeni araçlar katmaktadır. Bunun sonucunda, izleyiciye gerçekmiş hissi vererek neredeyse fiziki gerçekliğin yerini almaktadır. Yeni iletişim teknolojilerinin hızla geliştiği bu çağda gerçekliğin alternatif modelleri sinema üzerinden oluşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cinema, which has become an industry with the invention of the camera, has been accepted as a mass media. The art of cinema exhibited the message it wanted to convey in two different ways as realistic and formalist. While the productions designed with the model of the imaginary universe showed a formalist tendency, the documentary productions of the Lumiere Brothers reflected the realistic tendency in cinema. The development of editing, montage and animation techniques played an active role in the creation of reality in cinema. In this context, scene comparisons were made through the different transfers of animation techniques used in the film adaptations of The Lord of the Rings novels, and how differences and similarities were reflected in the narrative in the context of reality were examined. The study is limited to common scene comparisons analyzed in line with Tolkien's The Lord of the Rings serial novel and the cinematic adaptations of Ralph Bakshi and Peter Jackson.The common scene comparisons in the film adaptations of Tolkien's novel in the research were examined with the animation techniques used between 1978 and 2003, the period when the productions were published. In the research, literature scanning model was used as a method. The films were examined through animation techniques and scene comparisons and space and character analyzes of the films were included. Relevant theoretical sources were used in the research on reality and cinema. In line with the data obtained, animation techniques are advancing with the development of technology and adding new tools to itself. As a result, it almost replaces physical reality, giving the viewer a sense of reality. In this age where new communication technologies are developing rapidly, alternative models of reality are created through cinema.