Structural lighweight aggregate concrete
- Tez No: 33620
- Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT YERLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin amacı, taşıyıcı hafif agrega betonu kullanımının değerlendirilmesi ve Türkiye'de uygulanma imkanlarının araştırılmasıdır. Yapısal amaçlarla kullanılan hafif agregalarm üretim yöntemleri, çeşitleri ve özellikleri anlatılmıştır. Bu agregalarla yapılan betonun karışım hesaplan ve genel özellikleri muhtelif kaynaklardan yararlanılarak incelenmiştir. Taşıyıcı hafif agrega betonunun birim fiyatı normal yoğunluklu betonunkinden daha yüksektir. Ancak avantajları iyi bir şekilde değerlendirildiği taktirde, çeşitli yapı türlerinde ekonomik olmaktadır. Dolayısıyla, kullanımının ekonomik yönü detaylı bir şekilde incelenmiş, avantaj sağladığı yapı türleri gözden geçirilmiştir. Yatırım değerlendirmesi yapılarak Türkiye'deki hammadde kaynakları ve uygun hafif agrega türleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is to discuss the use of structural lightweight aggregate concrete and examine its potentials of utilization in Türkiye. The methods of production, the types, and the characteristics of lightweight aggregates used for structural purposes are presented. Production and main properties of concrete made of these aggregates are surveyed. The unit price of this concrete is higher than that of normal weight concrete; however, the structures employing structural lightweight aggregate concrete may be economical if its advantages are fully utilized. Therefore, the economy of using this material is studied in detail. Types of structures which are likely to benefit most from using lightweight concrete are also reviewed. A general evaluation of investment is made. The availability of raw materials and the appropriate types of structural lightweight aggregates for Türkiye are discussed.