Ön yükleme ile zemin ıslahı
  1. Tez No: 33621
  2. Yazar: EMİNE FINDIK EDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET metnini, değildirler. Böyle zeminlerin ıslahında, en çok ön yükleme (ön konsol idasyon ) yöntemi kullanılmaktadır. Çünkü bu yöntem diğerlerine göre daha ekonomik ve kolay uygulanabilirdir. Literatürde, özellikle Türkçe kaynaklarda dağınık ve eksik yer alan yöntem; teorik ve pratik yönleriyle, bir çok kaynak taranarak, dört yıl lak inşaat mühendisinin bile rahatlıkla proje lendirip, uygulayabileceği bir duruma getirilerek açıklanmıştır. Böylece bu alanda bir katkı yapıldığına i nanı 1 maktadı r.Bu yöntem de, çeşitli biçimdeki ön yüklemeden oluşan gerilme artışları için; yaklaşıklık içeren ve zaman alıcı olan tabloların yanında, bu eksikliklerden arınmış olan kapalı bağıntılar verilmiştir. Yöntemin iyi anlaşılması için bazı tipik sayısal örnekler açık lanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, stabilization by preloading (pre-consolidation) for the saturated soft clays was investigated. The above meintoned such soils, usually have low bearing capacity and they are subjected great consolidation settlements, harmful to structures. For these reasons, such soils are not convenient foundation soils, except simple light structures. The most common used method to stabilize such soils is preloading (pre - con solidation). Because this method is more economical and easily applicaple according to other methods. There is no complete and sufficient knowledge about the method in the literature, especialy in Turkish references. In this study, the method is explained simply, theoratically and. practically, even for the B.Sc. civil engineer for designing and application of the method, by combing several references. So, it is believed that significant contribution is made in the Turkish civil engineering pratice by this study. In this method, close formulae are given, in addition to tables for the calculation of the normal stress increments due to different kind of surface loads. Tables include approximation and they are time taking in use. Close formulae do not have such insufficiencies. In the last chapter, some solved examples are given for better understanding. VI