Kıyı tahkimatında kum-çakıl torbalarının kullanılmasının etüdü
  1. Tez No: 33625
  2. Yazar: LEVENT ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BASRİ ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada kıyı koruyucu yapı tiplerinin seçimini etkileyen ve bunların projelendirilmesinde esas olan fiziksel, çevresel ve ekonomik faktörler göz önüne alınarak Trabzon yöresi için kum-çakıl torbaları ile kıyı tahkimatı projelendi rilmesi deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yapılan çalışma ile ilgili genel bilgiler veri İmi stir. îkinci bölümde, kıyı koruma yapılarının stabi 1 iteleri ve bu yapıların stabi 1 itelerine etki eden parametreler verilmiş tir. üçüncü bölümde, kıyı koruma yapıları tipleri, mahmuzlar ve tas dolgu yapılarda görülen hasarlar verilmiştir. Dördüncü bölümde, benzeşim kuralları verilmiştir. Beşinci bölümde, deniz yapılarında kullanılan formüller verilerek yorumları yapılmıştır. Altıncı bölümde, deneylerde kullanılacak kum-çakıl torbalarının ön boyutları belirlenmiştir. Yedinci bölümde, hidrolik model deneyleri ve geliştirilen tipler ile deney gözlem ve sonuçları verilmiştir. Sekizinci bölümde, yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar açıklanarak öneriler sunulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
S U M M A R Y In this study, taking into consideration, physical, ecological and economical factors which are essential both in selecting the cunstruction types and in designing coastal protecting structures, the coastal fortification projecting with sand-pebble scroturns is experimentally studied. The study consists of seven chapters. In the first chapter, the general knowledge is given about this study. In the second chapter, the stabilities of coastal protective structures and the parameters effecting into stabilities of this structures are given. In the third chapter, the types of coastal protective structures, groins and the damages observing on filled with stone are given. In the fourth chapter, the similarity rules are given. In the fifth chapter, giving the formulas using on coastal structures, comments are written. In the sixth chapter, the sise of sand-pebble scroturns used in experiments are defined. In the seventh chapter, hydrolic model experiments, improved types, observation and results of experiments are given. In the eightth chapter, the conclusions and recommendations are presented. X