Kıyı korumasında açıkdeniz mendireklerinin etkisinin araştırılması
- Tez No: 33624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HIZIR ÖNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Kxyilarxn korunması ve geliştirilmesi, özellikle kıyılara müdahale şeklinde oluşturulan yapıların etkisi ile denizin kıyı tahribatına neden olması önemli ölçüde gündeme gelmiş tir. Bu çalışmada genelde yukarıdaki amaca uygun araştırma yap mak, özelde ise Doğu Karadeniz kıyılarında bu sorunun çözümü için açık deniz mendireklerinin etkisi deneysel olarak incelen miştir. Çalışma 7 bölüm ve eklerden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırma konusu kısaca tanıtılmış ve ça lışmada izlenen yöntem açıklanmıştır. İkinci bölümde, konuyla ilgili yapılmış olan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, deneysel çalışmada esas alınan Doğu Karade niz bölgesinin dalga iklimi rüzgar verileri yardımıyla incelen miş, ayrıca yörenin sediment rejimi, sediment t aşı nurunda etkili olan akarsuların taşıdıkları miktarlar ve özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, kıyı değişimine neden olan dalga mekaniği konusunda bilgi verilmiş, kıyı çizgisi ile ilgili bir matematik sel model incelenmiştir. Beşinci bölümde, model çalışmaları ve modelin kurulması, ça lıştırılması anlatılmış ve yapılan deneyler hakkında bilgi ve rilmiştir. Altıncı bölümde, yapılan deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlar verilmiş, bu sonuçlara etki eden çeşitli açık deniz mendireği parametreleri incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Yedinci bölümde ise bu çalışmada elde edilen sonuçlar özet lenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Especially as a result of the detrimental effects of some structures parallel to shoreline on coastal balance, the protection and development of coasts has become more important. In this study, the coastal erosion problem is generally reviewed and, especially, the study is focused on the coastal erosion in Eastern Black Sea Coasts. In order to find a solution to this problem, the effects of offshore breakwaters are empirically studied. The study includes seven chapters and two appendices. In the first chapter, the scope of the study and the used method is briefly introduced. In the second chapter, a literature review is given. In the third chapter, wave climate and sediment regime of the studied region are presented and by using wind data, waves are predicted. In addition, general knowledge about sediment transported by rivers and sediment properties is given. In the fourth chapter, wave mechanics which cause shoreline changes is summarized and a mathematical model for predicting shoreline changes is introduced. In the fifth chapter, the model basin and model studies are presented. In the sixth chapter, the results obtained from the model studies are evaluated and several offshore breakwater parameters, which effect these result are studied. In the last chapter, the conclusions of this study are presented VI