Fahreddîn er-Râzî'nin düşünce sisteminde mekân kavramı
The concept of space in the thought of Fakhruddin Râzî
- Tez No: 336281
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Hicrî II. yüzyıldan itibaren İslâm düşünürlerinin Allah-âlem ilişkisini aklî bir çerçeveye oturtmak üzere, temel kozmolojik esaslar tespit etmeye çalıştıkları bilinmektedir. Bu bağlamda İslâm dünyasında hicri VI. asra kadarki dönemde Meşşâî filozoflar ile kelâmcılar, kendi orijinal katkıları yanı sıra, en genel anlamda Antik Yunan dünyasında çizilen çerçeveyi benimsemiş ve bunun içerisinde kendi konumlarını belirlemişlerdir. Bu çalışmada kozmolojinin en merkezî kavramların biri olan mekân kavramı, müteahhirûn döneminin en önemli düşünürlerinden biri olan Fahreddîn er-Râzî?nin fikrî hayatı bağlamında incelenmiştir. İslâm düşünce tarihinde önemli bir kırılma noktasını temsil eden Râzî?nin mekân kavramı hakkındaki görüşleri dikkate alındığında, onun önceki birikimi tahkik süzgecinden geçirerek kendi orijinal fikirlerini ortaya koymaya çalıştığı görülmektedir. Fikrî hayatının erken döneminde Meşşâî görüşü savunurken, bilahare kelâmcı görüşe yaklaşan Râzî, teorik basitliği ontolojik basitliğe tercih etmesi gibi birçok husustan dolayı hayatının sonuna doğru Eflatuncu ve kelâmcı görüşleri mezc ederek yeni bir sentez ortaya koymuştur. Anahtar Kelimeler : Kozmoloji, Ortaçağ, Fizik, Kelâm, Mekân, Boşluk
Özet (Çeviri)
In order to understand the relation of the Divine with the cosmos within a rational framework, Islamic scholars tried to set down primary cosmological principals starting from the 2nd century (A.H.). Until the 6th century (A.H.), the Peripatetic philosophers and the mutakallim?n, while still offering original contributions of their own, accepted the basic conceptual framework of the Ancient Greek philosophers and positioned themselves within it. In this thesis one of the most central concepts of cosmology, namely space, is studied within the limits of the intellectual life of one the most important scholars of the early mutakhkhir?n period, Fakhruddin er-R?z?, who represents an important turning point in Islamic intellectual history. When one takes a closer look at R?z??s thoughts on the concept of space, one will see that R?z? deals with all previous knowledge on the subject, and tries to express his own original thoughts. R?z?, who in his early intellectual life was still arguing for the Peripatetic view, later switched to the classical kal?m view, and in his final years put forth an original synthesis based on the Platonic and kal?m views of the concept of space guided mainly for his quest for theoretical simplicity over ontological scarcity. Keywords : Cosmology, Medieval, Physics, Kal?m, Space, Place, Void, Vacuum