Determination of the shear stiffness for combined systems composed of non-symmetric shear-wall with openings and multi-span frames and application to the differential equation method solutions
- Tez No: 33636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ERTURAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Diferansiyel Denklem Yöntemiyle perde çerçeve sistemlerinin yatay kuvvetler etkisi altındaki statik analizinde kullanılmak üzere, iki açıklıklı, Uç açıklıklı ve n açıklıklı birleşik çerçevenin kayma rijitliği için bir hesap şekli geliştirilmiş ve simetrik olmayan boşluklu perdelerin sanal çerçeve bölümüne ait kayma rijitliği bağıntısı elde edilmiştir. Giriş bölümünde genel bilgiler verilmiş ve bu çalışmanın amacı açıklanmıştır. Perde çerçeve sistemlerin çözümünde kullanılan Diferansiyel Denklem Yönteminin kabulleri, seçilen referans sistemi ve esas bağıntıları çalışmanın ikinci bölümünde verilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmanın esasını teşkil eden iki, üç ve n açıklıklı birleşik çerçeve kayma rijitliğinin hesabı için geliştirilmiş yöntem açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, simetrik olmayan boşluklu perdenin çerçeve bölümüne ait kayma rijitliği bağıntısı elde edilmiştir. Çalışma ile ilgili sayısal örnekler beşinci bölümde sunulmuş ve elde edilen sonuçlar birleşik çerçeveler için, T. ERSAN tarafından geliştirilen bir bağıntıyla bulunan sonuçlarla kıyaslanmıştır [3J. Sonuçlar altıncı bölümde sunulmuştur. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a computation approach is developed for shear stiffness of combined shear-wall with two, three and n spans systems. This approach may be in the applied shear-wall systems' statical analysis under horizontal loads when the Differential Equation Method is used. A shear stiffness relation is also obtained for fictive frame of shear-wall with opening systems. In the first chapter, general concepts are given and the aim of this study is presented. Assumptions made in the Differential Equation Method, chosen reference system and basic relations for solution of shear-wall frame systems are explained in the second chapter. In the third chapter, the developed approach which is the base of this study, is explained. In the fourth chapter the shear stiffness relation of asymmetric shear-wall with opening systems is obtained. In the fifth chapter, illustrative numerical examples are given and results obtained for combined shear-wall are compared with those results obtained from the relation developed by T. ERSAN, which is expressed in appendix II. Conclusions are presented in the last chapter. ii