Belediyelerde halkla ilişkiler uygulamaları ve Çankaya Belediyesi örneği
Public relations practices in municipalities and the case of Cankaya municipality
  1. Tez No: 336361
  2. Yazar: DİLBER AVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Belediyelerde Halkla İlişkiler Uygulamaları ve Çankaya Belediyesi? başlıklı çalışmada belediyelerin ana işlevi olarak kabul edilmesi gereken halkla ilişkiler faaliyetlerinin nasıl yürütüldüğü üzerinde durulmuş ve bu faaliyetler dizininin kurum imajı üzerine etkileri araştırılmıştır. Günümüz dünyasının ekonomik, teknolojik ve sosyolojik açıdan hızlı değişimler geçirdiği düşünülürse, halkla doğrudan ilişkisi bulunan belediyelerin bu değişimlerden nasıl etkilendiğini, bu süreci nasıl yönettiğini tespit etmek gereklidir. Tüm dünyada halkla ilişkiler kavramı hızla önem kazanmaktadır. Kurumların imajlarının olumlu algılanmasını sağlamaları iyi yürütülen halkla ilişkiler uygulamaları ile mümkün olabilmektedir. Çalışmada Çankaya Belediyesi örneği üzerinden gidilerek belediyelerde mevcut halkla ilişkilerin durumu saptanmaya çalışılmış ve Çankaya Belediyesi personeline ve Çankaya ilçesinde ikamet eden vatandaşlara yönelik iki ayrı anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçları SPSS programı ile analiz edilmiş ve sonuçlara yönelik yorumlamalarda bulunulmuştur. Sonuçlardan yola çıkılarak kurum imajının olumlu algılanmasını sağlamanın yolları üzerine önerilerde bulunulmuştur. Çalışma yaklaşık 1 yıl içerisinde tamamlanmıştır. Bu süre içerisinde üzerimden akademik ve psikolojik desteğini eksik etmeyen çok sevgili hocam Prof. Dr. Halil İbrahim Ülker?e teşekkürü borç bilirim. Kıymeti paha biçilemez. Çalışmam boyunca manevi desteklerini her an yanımda hissettiğim aileme ve elbette anket çalışmam öncesinde iznine başvurduğum Çankaya Belediye Başkanı Sayın Bülent Tanık?a çalışmama alakalarından ve nezaketlerinden dolayı çok teşekkür ederim. Anahtar Sözcükler 1.Halkla ili?kiler 2.Belediye 3. Kurum ?majı
Özet (Çeviri)
It dwells on how municipalities undertake public relation activities, which should be considered as their main function, in the study titled ?Public Relation Practices in Municipalities and The Case of Municipality of Çankaya? and quests the influence of these series of activities on institutional image. Considering that our recent World has been going through rapid transformations economically, tecnologically and sociologically, it requires identifying how municipalities which have direct relations with people are affected by these transformations and how they manage this process. The concept of public relations quickly takes on a new significance all over the World. To ensure a positive perception of institutional image is possible by good public relation practices. Based on Çankaya Municipality example, it serves to determine current situation of public relations in municipalities and two separate surveys, one for Çankaya Municipality personnel and the other for Çankaya residents were conducted. The survey results were analysed by the ?SPSS? program and interpreted. Based on outcomes, recommendations were made on the ways to ensure positive perception of institutional image. This study lasted a year. I owe to thank my dear professor, Prof. Dr. Halil İbrahim Ülker who made his support available throughout this period. His support is invaluable. I kindly thank to my family who I feel their support any given time and certainly to Mr. Bulent Tanık, Mayor of Çankaya who I consult his consent for his close attention and his courtesy. Key Words 1.Public Relations 2.Municipality 3.Corporate image