İbni Sina Hastanesinde çalışan hemşirelerin tükenmişlik ve motivasyonunu etkileyen faktörler
Factors affecting the effeteness and motivations of the nurses working in İbni Sina Hospital
- Tez No: 336362
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Ankara Üniversitesi İbni Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan Hemşirelerin Tükenmişlik ve Motivasyonunu etkileyen faktörleri belirleyerek, Motivasyonda kullanılan özendirme araçları ile tükenmişlik arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerekli izinler alınarak yapılmıştır. Veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Ankette hemşireleri tanımlayıcı soruların yanı sıra Maslach Tükenmişlik Ölçeği ile Özendirme Araçları Anket Formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; SPSS for windows 19,0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Hemşirelerin tükenmişlik düzeyleri ile yaş, medeni durum, eğitim seviyesi, mesleki deneyim, sigara ve alkol kullanma durumları, kurumdaki görev süresi, çalışma şekli, mesleği seçme nedeni, konferans/seminer etkinliklerinin katkı durumlarıyla ile tükenmişlik ölçeğinin alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Tükenmişlik ölçeğinin alt boyutları ile konferans/seminer etkinliklerinden haberdar olma ile konferans/seminer etkinliklerinde görev alma durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Tükenmişliğin duygusal tükenme alt boyutu ile genel sağlık durumlarını nasıl değerlendirdikleri, haftalık çalışma saatleri, mesleği isteyerek seçme ve tekrar aynı mesleği seçme durumları, arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Tükenmişlik alt boyutlarından duyarsızlaşma ile ruh sağlık durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Tükenmişlik alt boyutlarından kişisel başarı ölçeği ile genel olarak ruh sağlıklarını nasıl değerlendirdikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Özendirme araçları anket formu sonuçları incelediğinde hemşirelerin motivasyon araçlarından beklenti seviyesinin tam olarak karşılanmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study that examines the relation between incentive tools for motivation and the effeteness by determining the factors affecting the effeteness and motivation of the nurses working in Ankara University, İbni Sina Research and Practice Hospital, after having the required permissions. The survey method was used to gather data. In addition to the descriptive questions to the nurses in the survey, Maslach Burnout Scale and Incentive Tools Survey Form were used. The data was evaluated with SPSS for windows 19.0 statistic packet program. No statistically meaningful relation could be found between the effeteness levels and age, martial status, education level, occupational experience, smoking and alcohol usage, seniority in the institution, form of working, reason of choosing the profession, contribution to the conference/seminar activities with sub-dimensions of the burnout scale. A statistically meaningful relation was found between the sub-dimensions of the burnout scale and precognition of the conference/seminar activities with assignment in conference/seminar activities. There is a statistically meaningful relation between desensitisation sub-dimension of the effeteness and how they evaluate their general health status, weekly working hours, willingly choosing the occupation and re-choosing the same occupation. A statistically meaningful relation was found between desensitisation sub-dimension of the effeteness and how they evaluate their mental health,. A statistically meaningful relation was found between personal success scale sub-dimension of the effeteness and how they evaluate their mental health. It is seen that when the incentive survey forms are examined, the expectations of nurses from the incentive tools are not completely met. Since the participant nurses are subject to the Public Officer Law no:657, they do not have the risk of cancellation of labour contract, so there is not any meaningful difference between level of expectations and the current score. The differences between expectations from all other motivation tools and current level scores are found statistically meaningful. When the relation between the incentive tools and the sub-dimensions of the effeteness is examined, there is a meaningful relation between emotional effeteness scale and wage level, work liking, admiration, vacation and permissions, assignment to a disliked work, nursing care quality of the hospital, growing and educational background, relation with the related chief, over-working, reconciliation during the disputes with the chief, success, admiration, fair rewarding, tools and equipments affecting the working condition, clarity of the division of labour among the workers, participation possibilities to the decision-making mechanisms, job pleasure and satisfaction. There is a statistically meaningful relation between desensitisation scale of the sub-dimension of the effeteness and risk of unemployment, degree of liking the work, vacation and permissions, growing and educational background, relation with the related chief, success, admiration, fair rewarding, clarity of the division of labour among the workers, participation possibilities to the decision-making mechanisms, job pleasure and satisfaction. A statistically meaningful relation was found between personal success scale of the sub-dimension of the effeteness and incentive tools such as degree to liking the work, admiration, harmony with co-workers and working group, relation with the chief, initiative and authority affecting the work performance, growing and education level. Key Words 1. Effeteness 2. Motivation 3. Nursing 4. Hospital 5. Encouraging