Düşük alaşımlı yüksek mukavemetli çelikler için kullanılan kaynak sarf malzemelerinde eksi sıcaklıklarda çentik darbe dayanımının arttırılması ve CTOD değerine etkisi
Increasing notch impact resistance minus temperatures in weld consumables used for low alloy high strength steels and its effect on CTOD value
  1. Tez No: 628406
  2. Yazar: ABDULLAH KORAY PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TAŞLIÇUKUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Metallurgical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada asıl amaç, düşük alaşımlı yüksek mukavemetli çeliklerin kaynağında kullanılan bazik elektrotların, eksi sıcaklıklardaki darbe direncini arttırmak ve CTOD testi ile incelenmesidir. Bilindiği üzere elektrik ark kaynağı en üniversal kaynak yöntemidir. Bu çalışmamızda kaynak yöntemi olarak örtülü elektrik ark kaynağı kullanılmıştır. Kaynak için doğru akım seçilmiştir. Örtülü elektrotların kaynak bölgesine oldukça fazla yararı bulunur. Kaynak arkını ve malzemeyi diğer gazlardan korur. Çalışmada bazik elektrot kullanılmasının sebebi; bazik elektrotlar düşük alaşımlı yüksek mukavemetli çeliklerin kaynağında ve eksi sıcaklıkta kullanılan donanım yapılarının kaynağında da kullanılmasıdır. Her iki şartı da iyi şekilde sağlar ve güzel kaynak dikişleri verir. S355 JR çeliğinin GeKa Tempo B 65 bazik elektrotu ile kaynak yapılmasıyla oluşan kaynak dikişinin mekanik özelliklerini ve darbe direncini incelemek amacıyla çekme, çentik darbe ve CTOD testleri yapılmıştır. Si miktarı azaltılan 6357 kodlu elektrot, üç numuneye de uygulanan yükler arasında en yüksek yüke dayandığı gözlemlenmiştir. Bu direnç karşısında diğer elektrotlara göre çatlağın büyümesine daha az izin vermiştir. CTOD test sonucunun, çentik darbe deney sonucu ile paralellik gösterdiği gözlemlenmiştir. En iyi çentik darbe direncine sahip olan Si miktarı azaltılan 6357 kodlu elektrot, CTOD testinde de en iyi CTOD değerine sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the basic electrodes used in the welding of low alloyed high strength steels in order to increase the impact resistance at minus temperatures and CTOD test. As it is known, electric arc welding is the most universal welding method. In this study, covered electric arc welding was used as the welding method. Direct current is selected for welding. The covered electrodes have a considerable benefit to the welding zone. Protects welding arc and material from other gases. The reason for the use of basic electrode; basic electrodes are used in the welding of low alloyed high strength steels and in the welding of hardware structures used at minus temperature. It meets both requirements well and gives beautiful weld seams. Tensile, notch impact and CTOD tests were carried out to examine the mechanical properties and impact resistance of the weld seam formed by welding with S355 JR steel's GeKa Tempo B 65 basic electrode. It has been observed that the electrode with code 6357, the Si amount of which has been reduced, is based on the highest load among the loads applied to all three samples. In the face of this resistance, it allowed the crack to grow less than other electrodes. The CTOD test result was observed to be in line with the notch impact test result. Having the best notch impact resistance, the Si amount of 6357 coded electrode has been reduced, and also the best CTOD value in CTOD test.