Diz osteoartritinde konvansiyonel egzersiz programı ve statik postürografi cihazı biofeedback egzersizlerinin kısa dönemdeki etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of short term efficacy of conventional exercises and tetrax biofeedback exercises in knee osteoarthritis
  1. Tez No: 336394
  2. Yazar: HİLAL SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KOYUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç:Gonartroz tanılı hastalarda konvansiyonel diz egzersiz programının ,tetrax ile yapılan egzersiz programının ağrıyı azaltma,günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığı arttırma, postür üzerindeki kısa dönemdeki etkilerinin karşılaştırılmasıdır.Gereç Yöntem: Prospektif, randomize kontrollü çalışmaya diz ağrısı, hareket kısıtlılığı ile başvuran, kriterlere uyan 59 hasta alındı. GrupI kontrol , Grup II konvansiyonel egzersiz, Grup III Tetrax® egzersiz grupları olarak belirlendi. Grup III'teki hastalara 3 hafta , haftada 3 gün 12'şer dakika Tetrax® ile egzersiz uygulandı.Grup II'ye egzersizleri gösterildi.Haftada 5 gün, günde iki kez, 10 tekrarlamalı yapıldı.Gruplara onbeş seans fizik tedavi uygulandı.Tedavi öncesi, sonrasında VAS,WOMAC, Lequesne , TUG Testi , BDS ,Dİ ölçüldü.Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 60,24±8,14 yıldı. VKİ'leri hesaplandı , ortalama değer 30,85±5,43 kg/m2 bulundu. Tetrax® ile ölçülen Dİ, propriosepsiyonu değerlendiren f5f6no ölçümlerinde Tetrax® grubunda istatistiksel anlamlı düzeyde azalmalar bulundu.Dİ, f5f6no sonuçlarına grupların etkisi ölçüldüğünde Tetrax grubunun etkisi anlamlı bulundu.Sİ değerlerinde Grup I'de artış, Grup II, Grup III'de azalma bulundu. Tüm gruplarda ağrı , yaşam kalitesinde anlamlı iyileşme olduğu bulundu. TUG değerlerini artırmada, BDS değerlerini azaltmada gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı.Sonuç: Ağrı, fonksiyonel yetmezlik, yaşam kalitesi değerlendirilmelerinde her üç grupta anlamlı azalmalar saptandı, gruplar arası istatistiksel anlamlı fark bulunamadı. Dengeyi kantitatif olarak gösteren Dİ, propriosepsiyonu değerlendiren f5f6no ölçümlerinde Tetrax® grubunda tedavi öncesi, sonrası sonuçları arasında anlamlı düzeyde azalma izlendi. Tetrax® grubundakilerde propriosepsiyona bağlı denge performansında artış gösterildi. Tetrax® ile yapılan egzersizlerin gonartroz tedavisinde etkin olduğuna karar verebilmek için daha uzun süreli , daha fazla hasta katılımlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: To compare effects of conventional exercise program, tetrax exercise program,decreasing pain,improvement of daily physical activity ,effects on posture in patients with knee osteoarthritis.Materials Methods:Trail was planned prospective,randomized.59 patients were included.Randomly 3 groups were performed. All groups received physical therapy for fifteen sessions. Group I received only physical therapy,GroupII received conventional exercise therapy, GroupIII received tetrax exercise program. Tetrax biofeedback exercise program, consisted of 12 minutes exercise session, 3 times weekly for 3 weeks. Group II patients were shown the exercise protocol which they will practise for 4 weeks and followed everyday after physical therapy session. All groups were assessed with VAS ,WOMAC , Lequesne. TUG, BBS , FI calculated at baseline , after therapy.Results: The mean age of patients was 60,24±8,14, In all three groups life quality improved , pain decreased. FI measured by Tetrax® decreased between baseline assesment, after therapy in Group II , Group III. The decrease in Group III was significant (p=0,018).Conclusions: We concluded that Tetrax® exercises ,conventional exercise program were effective in improving balance.The alterations in (FI,SI,WDI) indicate that balance performance of the patients got better. Tetrax ®was more effective than conventional exercise in decreasing FI values. In both treatment ,life quality improved, no significant differences between groups. Further researches with longer follow up periods , more participants are required to determine the efficacy of exercises with Tetrax® in treatment of patients with gonarthrosis.