Bası yaralarında üreyen mikroorganizmaların identifikasyonu ve antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
Pressure wounds isolated microorganisms identification and antibiotic susceptibility determination
- Tez No: 336393
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAĞDATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
2007 yılında yapılan The National Pressure Ulcer Advisory Panel'de ise bası yaraları genellikle bir kemik çıkıntı üzerinde basınç veya basınçla birlikte sürtünme ve makaslama kuvvetlerinin yol açtığı deri ve deri altı dokularda meydana gelen lokalize doku zedelenmesi olarak tanımlanmıştır. Bası yaraları hayatı tehdit edebilen odak enfeksiyonu şeklinde yada sepsis, osteomiyelit, fistül ve karsinom gibi çeşitli klinik komplikasyonlara neden olarak karşımıza çıkabilmektedir .Çalışmamız 1 Ocak 2009- 1 Ağustos 2010 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı'na gelen bası yarası örneklerinden üretilen mikroorganizmaların identifikasyonunu ve antibiyotik duyarlılıklarının saptanmasını kapsamaktadır. Çalışmaya alınan 50 örnekten toplam 75 mikroorganizma üretilmiş olup; bunların 55'i (%73,3) Gram negatif çomak, 13'ü (%17,3) Gram pozitif kok, 2'si (%2,7) Gram pozitif çomak, 4'ü (%5,3) anaerop mikroorganizmalar olarak identifiye edilmiştir. Gram negatif çomakların 28'i (%51) fermantatif Gram negatif çomak, 27'si (%49) nonfermantatif Gram negatif çomak olarak identifiye edilmiştir. Gram negatif çomaklardan 20'si (%36,4) Pseudomonas aeruginosa, 12'si (%21,8) Escherichia coli, 8'i (%14,5) Proteus sp., 7'si (%12,7) Acinetobacter sp., 4'ü (%7,3) Klebsiella oxytoca, 1'i (%1,8) Citrobacter sp., 1'i (%1,8) Morganella morganii, 1'i (%1,8) Serratia marcescens, 1'i (%1,8) Enterobacter sp., olarak identifiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
2007 The National Pressure Ulcer Advisory Panel pressure sores are usually on a ledge of bone pressure or pressure caused by the friction and shearing forces that occur in the skin and subcutaneous tissue has been described as localized tissue injury. Pressure sores that can cause various life-threatening complications. These are infection, sepsis, osteomyelitis, fistulas and carsinoma.The aim of our study is that identification microorganisms and confirm their antibiotic sensitivity in the pressure wounds samples which will sent from the Cerrahpasa Medical Faculty Microbiology and Clinical Microbiology Laboratory between Jaunary,1 2009 and August,1 2010. 75 microorganisms were produced from the 50 specimens that are in study. 55 of them (73.3%) Gram negative bacilli, 13 of them (17.3%) Gram positive cocci, 2 of them (2.7%) Gram positive rods, 4 of them (5.3%) anaerobic microorganisms have been identified as. 28 of Gram negative bacilli (51%) fermantatif Gram negative bacilli, 27 of them (49%) nonfermantatif were identified as Gram-negative bacilli. 20 of Gram-negative bacilli (36.4%) Pseudomonas aeruginosa, 12 of them (21.8%) Escherichia coli, and 8 (14.5%), Proteus sp., 7 (12.7%) Acinetobacter sp., 4 (7.3%) Klebsiella oxytoca, and 1 (1.8%) Citrobacter sp., 1 (1.8%) Morganella morganii, and 1 (1.8%), Serratia marcescens, 1 (1.8%) Enterobacter sp., has been identified as.