Gebelikte erken membran rüptürü olgularında fetal timus boyutlarının perinatal sonuçlar üzerine etkisi
The effect of the fetal thymus size in cases of premature rupture of membranes during pregnancy
  1. Tez No: 336395
  2. Yazar: ORKUN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Erken membran rüptürü olgularında fetal timus boyutlarının fetal enfeksiyonun öngörüsündeki yerinin araştırılması.MATERYEL METOD: Çalışma prospektif bir araştırma olarak planlandı. Çalışmaya katılan olgular, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Perinatoloji Bilim Dalı ve gebe polikliniğine Ocak 2009- Temmuz 2011 tarihleri arasında, başvuran erken membran rüptürü olan gebeler arasından seçildi. Hastalar çalışma grubu (EMR olguları) ve kontrol grubu (EMR olmayan olgular) olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna 26. - 37. gestasyonel hafta arasındaki, kontrol grubuna ise 40. gebelik haftasına kadar obstetrik ve maternal patolojik bulgusu olmayan gebeler dahil edildi. Hastalara ilki yatış gününde olmak üzere 4 gün aralıklar ile seri fetal ultrasonografi takipleri yapıldı. Yapılan USG' lerde amniyotik sıvı volümü ve fetal timusun transvers uzunluğu (en geniş yerinden olmak üzere) not edildi.BULGULAR: Maternal CRP yüksekliğinin neonatal sepsis oluşumunu kestirmesindeki başarısı değerlendirildiğinde, duyarlılığı % 90,0, seçiciliği % 30,0, pozitif prediktif değeri % 30,0, negatif prediktif değeri % 90,0, olarak saptandı. Maternal beyaz küre yüksekliği olmasının neonatal sepsis oluşumunu kestirmesindeki başarısı değerlendirildiğinde, duyarlılığı % 90,0, seçiciliği % 23,3, pozitif prediktif değeri % 28,1, negatif prediktif değeri % 87,5 olarak saptandı. Timusun transvers çapındaki azalmanın neonatal sepsis oluşumunu kestirmesindeki başarısı değerlendirildiğinde, Duyarlılık % 91,7, Seçicilik % 87,5, Pozitif prediktif değer % 57,9, Negatif prediktif değer % 98,2, olarak saptandı.TARTIŞMA: Erken membran rüptürü, etyolojisi belirsiz ve tanısı zor, ciddi maternal, fetal ve neonatal riskler ile ilişkili, yaklaşım stratejileri çok çeşitli ve tartışmalı olan bir obstetrik sorundur. İnvazif olmayan bir prosedür olan, fetal timusun transvers çapındaki azalmanın tekrarlayan ultrasonografik muayeneler ile belirlenmesi, fetal inflamasyon sonucu gelişen neonatal sepsis tablosunun öngörüsünde başarılı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ultrasonografik olarak fetal timus boyutunun takibinin, erken membran rüptürü olan olguların izleminde, rutin klinik pratikte kullanılabilmesi için daha geniş ölçekli, prospektif, randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: Investigation of the fetal thymus size as a predictive factor predictor of chorioamnionitis in women with preterm rupture of membranes (PROM).METHODS: The study was designed prospectively and performed at Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Perinatology Department between January 2009 and July 2011. The pregnant patients whom admitted to our department was divided into two groups; PROM as study group and non- PROM as control group, respectively. Patients were enrolled after written informed consent was obtained. The study group was consist of 26. - 37. gestational weeks of pregnancy diagnosed as PROM. On the other hand, healthy pregnant patients until 40. gestational week without any feto- maternal and obstetric problems were desingned as control group. After hospitalization of the patients serial fetal ultrasonography examinations were performed in every 4 day and amniotic fluid volume, the transvers distance of the fetal thymus (at its widest point) were noted.RESULTS: The potential value of elevated maternal CRP levels on the prediction of neonatal sepsis was evaluated and sensitivity was found to be 90 %, specificity 23,3 % , positive predictive value 28,1 % , negative predictive value 87,5 % for the study. When we evaluated the reduction of the transvers thymus diameter as a predictive marker of neonatal sepsis, the sensitivity was calculated as 91,7 % , spesificity 87,5 % , positive predictive value 57,9 % and negative predictive value 98,2 % were found.DISCUSSION: Although the etiology of PROM is uncertain and the diagnosis is difficult moreover its associated with severe maternal- fetal and neonatal risks, the early and accurate detection of intrauterine infection is an important challenge in clinical obstetrics, and the prediction of infection associated with preterm PROM has been the subject of active investigation. There are many methods are identified for the investigation of PROM and are still interests of the studies however all of these tests require amniocentesis, which is an invasive procedure and some of them are expensive. So the reduction in the transvers diameter of fetal thymus appears to be successful method in the prediction of fetal infection and neonatal sepsis as well as it is a non- invasive procedure. Measurement of the fetal thymus might allow an early diagnosis of intrauterine infection in cases of preterm PROM, but a larger prospective randomized trials should be performed in order to confirm the potential of this test and for use in routine clinical practice.