Premenopozal adneksiyal kitlelerin ayırıcı tanısında HE4'ün rolü
Role of HE4 in differential diagnosis of premenopausal adnexial lesions
- Tez No: 336396
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Premenopozal Adneksiyal kitlelerin ayırıcı tanısında HE4' ün rolüAdı: Premenopozal adneksiyal kitlelerin ayırıcı tanısında HE4 ün rolü.Amacı: Adneksiyal kitlesi olan hastalarda epididymal protein (HE4)'ün plazma seviyesini araştırmak ve malign adneksiyal kitlelerin ayırıcı tanısında klinik uygulanabilirliğini irdelemektir. Ayrıca bu belirtecin CA 125 tümör belirtecine üstünlüğü olup olmadığı araştırılacaktır..Materyal metad: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Jinekolojik Onkoloji ve Genel Jinekoloji servislerinde opere edilen 70 menopoz öncesi dönemdeki hasta çalışma kapsamına alındı (yaş 16-50)Bulgular: Malign adneksiyal kitlelerin histolojik dağılımına bakıldığında; kitlelerin 20'sinin (%55) seröz kistadenokarsinom, 4' ünün (%11) müsinöz kistadenokarsinom, 3 ` ünün (%8) endometrioid adenokarsinom, 4' ünün (%11) metastatik tümör, 2' sinin (%5) sex kord stromal tümör, 3' ünün (%8) malign germ hücreli tümör olduğu görüldü. Hastaların ortalama yaşı malign grupta 34.08 ± 9,19 , selim grupta 33.44 ± 10,46 saptandı.Malign ve benign gruplar arasında yaş ve boyut bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur p>0.05 Malign grubun Ca125 ve HE4 değerleri benign gruba göre anlamlı derecede daha fazlaydı p0.05Sonuçlar: CA 125 ve HE4 proteinlerinin malign over tümörlerinde anlamlı olarak yükseldiğini gösterdik. HE4' ün malign ve selim tümör ayırımında yüksek spesifiteye sahip olduğunu gösterdik. HE4 proteininin malign tümör tanısında CA 125' e göre daha spesifik olduğunu gösterdik. CA 125 proteininin malign tümör ayırında CA 125' e göre daha sensitif olduğunu gösterdik
Özet (Çeviri)
Role of HE4 in differential diagnosis of premenopausal adnexial lesionsObjective: : To evaluate plasma values of human epididimal protein (HE4) and it?s use in differantial diagnosis of malign adnexial masses. Also this biomarker compared with CA 125.Materyal metad: 70 premenopausal patients who admitted to Istanbul Univercity Cerrapasa Medical Faculty, Gynecolojic Oncology and Gynecology Department included in these study. (age 15-50).Results: Malignant adnexial masses grouped by histologic resuls; 20 (%55) were serous cystadenocarcinom, , 4 (%11) were mucinous cystadenocarcinom, 3 (%8) were endometrioid adenocarcinom, 4 (%11). Mean age of patients were 34.08 ± 9,19 in malign and 33.44 ± 10,46 in benign group. There was no statistical difference found in behalf of age and mass size between malignant and benign groups p>0.05. In malignant group of patients HE4 and CA 125 levels found to be statistically significant higher than benign group.Conclusion : In our study we show hihh diagnostic accuracy of HE4 and CA 125 proteins. HE4 had higher specifity than CA 125 in differential diagnosis of malignant tumors. Also we showed that CA 125 had higher sensivity than HE4 in differential diagnosis of malignant tumors.