TLR4-Thr399Ile polimorfizmi ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişkinin araştırılması
Defining the relationship between TLR4 Thr399Ile polymorphism and coronary artery disease
- Tez No: 336397
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÖNGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Giriş: TLR4 makrofaj, endotel hücreleri ve düz kas hücreleri tarafından arter duvarında eksprese edilir ve arter duvarındaki inflamatuar olayların başlangıcında önemli rol oynar. Koroner arter hastalığının nedeni olan ateroskleroz lipidle indüklenen inflamatuvar bir hastalıktır. Doğal ve kazanılmış immün sistemin bir mödülatörü olan ?Toll like? reseptörleri ile kronik inflamatuvar bir hastalık olan ateroskleroz arasında ilişki olduğu düşünülmektedir.Amaç: Koroner anjiyografi ile koroner arter hastalığının varlığı ve yokluğu doğrulanmış gruplarda TLR4-Thr399Ile polimorfizminin koroner arter hastalığı ile ilişkisini ortaya koymaktır.Materyel ve Metod: Koroner anjiografi yapılan 200 hasta çalışmaya alındı (150 koroner arter hastası ve 50 normal koroner arterli kontrol grubu). Koroner arter hastaları tutulan damar sayılarına göre gruplara ayrıldılar. Hastalardaki TLR4-Thr399Ile polimorfizmleri Real-time PCR yöntemiyle çalışılarak tespit edildi.Sonuçlar: TLR 4 Thr399Ile polimorfizmindeki genotip dağılımı ile koroner arter hastalığı (p=1,00) ve yaygınlığı arasında ilişki bulunmadı (p=0,941). TLR 4 Thr399Ile polimorfizmi ile hiperlipidemi (p=0,374), diyabetes mellitus (p=0,353), obezite (p=0,912) ve aile öyküsü (p=0,142) arasında ilişki bulunmamıştır. Hipertansiyonu olanlarda TLR 4 Thr399Thr genotipi daha fazla olarak tespit edilmiştir (p=0,028).Tartışma: Yapılan çalışmalarda TLR4 Asp299Gly polimorfizmi ile ateroskleroz arasındaki ilişki birçok çalışmada gösterilmesine rağmen Thr399Ile polimorfizmi ile ateroskleroz arasındaki ilişki tartışmalıdır. Bizim çalışmamızda türk toplumunda TLR4 Thr399Ile polimorfizmi ile koroner arter hastalığı arasında ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: TLR4 is expressed by macrophage, endothelial cells and smooth muscle cells on arterial wall and it takes an important role on the initation of inflammatuary processes. Inflammation plays a major role in the pathophsiology of atherosclerosis which is the main cause of CAD. In the previosus studies a relationship was assumed between atherosclerosis process and Toll like receptor polymorphism.Purposes : To defining the relationship between TLR4 Thr399Ile polymorphism and coronary artery disease diagnosed by coronary angiography.Material and methods : Two hundred patients who hed coronary angiography were received in the study. 150 patients had coronary artery disease and 50 were normal. Subgrup analysis was performed according to the severity of coronary artery disease. The presence of polymorphism of TLR4 Thr399Ile in patients was defined with a Real-time PCR method.Results : Neither the presence (p=0,794) nor the severity (p=0,941) of coronary artery disease were related with TLR 4 Thr399Ile polymorphism. Hyperlipidemia (p=0.374), diabetes mellitus (p=0.353) and obesity (p=0.912) were also not associated with a TLR4 Thr399Ile polymorphism, but the freguencyof the polymorphism was lower in patients with hypertension (p=0.028).Conclusion : The presence of TLR4 Asp299Gly polymorphism with coronary artery disease was caused in previous studies, but the relationship of TLR4 Thr399Ile polymorphism and coronary artery disease is controversial. In our study we were could not find any relationship between TLR4 Thr399Ile polymorphism and coronary artery disease.